Jakie ustawienia aparatu będą najlepsze?

Jak robić zdjęcia nocne: wskazówki dla początkujących

Zdjęcia nocne są jednym z najtrudniejszych „tematów” dla fotografów: foty są ruszone, prześwietlone lub niedoświetlone, kolory koszmarnie brzydkie. Sama przez wiele lat nie robiłam zdjęć nocnych, bo mi nie wychodziły, więc nie chciało mi się próbować. W końcu się jednak nauczyłam i chciałam Wam dzisiaj opowiedzieć o kilku „sztuczkach” fotografii nocnej!

Post jest przede wszystkim dla osób które nie fotografują telefonem, do poniższych wskazówek niepotrzebna jest jednak lustrzanka. Myślę, że większość poniższych wskazówek działa również w tzw. złych warunkach oświetleniowych, czyli wtedy gdy jest ciemno, np. w restauracji.

Nie bój się ISO

ISO to taki sposób mierzenia czułości matrycy. Generalnie im większe ISO, tym krócej można naświetlać fotografię, więc mniejsze prawdopodobieństwo „ruszenia” zdjęcia nocnego. Przez długie lata ISO było ogromnym problemem dla fotografów, bo na zdjęciach wychodził okropny, wielokolorowy szum (w fotografii analogowej: ziarno), który bardzo zniekształcał fotografię. Przez lata fotografowie powtarzali więc mantrę: niższe ISO, niższe ISO.

Taka jest jednak prawda, że w nowoczesnych aparatach szumy są dużo mniejsze, spokojnie można ustawić ISO na tysiąc, naświetlać krótko i zdjęcie wyjdzie super! Zresztą ja uważam, że dopóki fota służy tylko do pokazania w Internecie, ewentualnie drukowania odbitek normalnej wielkości, to można podbijać ISO do oporu. Nawet trzy tysiące na wieeeelu współczesnych aparatach wygląda bardzo przyzwoicie.

Powiększenie zdjęcia z ISO 200 Powiększenie zdjęcia z ISO 12800. Nie usuwałam tu ziarna. Zdjęcie po prawej w pełnej rozdzielczości, ISO 12800: moim zdaniem to jeszcze akceptowalny poziom ziarna do małych zdjęć w Internecie. Tak jakby co to ten przykład jest nieco przesadzony, tak żebyście załapali koncept :)

Jeśli bardzo nie lubisz mieć szumów, możesz skorzystać z programu do usuwania ich, np. Dfine o którym kiedyś pisałam. Więcej o ISO można przeczytać tutaj!

Najmniejsza z możliwych przysłon

Przysłona wpuszcza do aparatu światło, a Ty potrzebujesz go jak najwięcej! Jeśli masz taką możliwość, ustaw najniższą przysłonę w swoim aparacie, wtedy szumy będą jeszcze mniejsze. Zdjęcia portretowe wychodzą też ślicznie nocą na niskiej przysłonie, chociaż oczywiście możesz chcieć zwiększyć przysłonę przy krajobrazach.

Uważaj na czas

To długi czas naświetlania sprawia, że zdjęcia są ruszone, rozmyte. Jeśli masz chwilę by przystanąć i pewną ręką trzymać aparat, to wystarczy Ci 1/30 sekundy, ale najlepiej działa koło 1/80, nawet 1/100 sekundy. Gdy nie masz wpływu na czas w swoim aparacie, to spróbuj zwiększyć ISO.

Fajnym sposobem jest też „Priorytet czasu” w aparacie. Jest to opcja która sprawia, że najważniejsza jest długość czasu naświetlania: ważniejsza od ISO i przysłony. W lustrzankach ten tryb zazwyczaj oznaczany jest literką „S”.

W aparatach nie da się jednak ustawić zarówno priorytetu czasu, jak mieć najniższej przysłony, a ja jestem leniwą bułą i nie robię na manualu. Dlatego wolę mieć niską przysłonę i ustawiłam sobie tak aparat, by nie robił zdjęć wolniej niż 1/80.

Do czasu można jednak też podejść kreatywnie, np. próbując długo naświetlać, jednocześnie prowadząc aparat za autem które szybko jedzie. Potrzeba sporej ilości prób!

Fotografuj wieczorem

Najlepsze „nocne” zdjęcia wychodzą wieczorem, to taki mój sekret. Nie jest jeszcze wtedy zbyt ciemno, a światła uliczne są już zapalone. Wszystko jest wtedy równo naświetlone i kolory wychodzą ślicznie. Zauważ, że na wielu zdjęciach profesjonalnych fotografów panuje półmrok, a nie całkowita noc.

Najlepsze kolory!

Ustaw balans bieli

W skrócie chodzi o to, że światło ze zwykłej żarówki jest inne niż z jarzeniówki czy ze słońca i aparat musi sobie z tym poradzić dzięki balansowi bieli. Zdjęcia ze złym balansem mogą być „zbyt żółte” czy „zbyt różowe”, na przykład tak:

Balans ustawiony na „dzień” (w aparacie oznaczany słoneczkiem) Balans ustawiony na „światło fluorescencyjne”, tzn. jarzeniówkę

Balans bieli jest największym przekleństwem fotografów i wiem co mówię, bo widziałam już miliard zdjęć ze złym balansem: zarówno na Instagramie strzelonych telefonem, jak i u profesjonalnych fotografów z najdroższymi aparatami. Dlatego swój proces obróbki zaczynam od balansu bieli i kończę nim, bo on ustala resztę kolorów na zdjęciu.

Balans bieli możecie ustawić już podczas robienia zdjęć, we własnym aparacie: najlepiej w nocy sprawdza się „żaróweczka”, ale możecie też wybrać „auto” i ewentualnie wprowadzić korekty na komputerze suwakami White Balance. Ja postanowiłam, że dim sum z poprzednich zdjęć najlepiej wygląda z balansem „światło żarowe”, w sensie żarówka.

Jakby co, to nie przesadźcie w drugą stronę, bo całkowicie niebieskie kolory też mogą nie wyglądać dobrze na zdjęciu nocnym! Tu można się dowiedzieć więcej o balansie bieli.

Znajdź „naturalny statyw”

Jeśli chcesz popróbować swoich sił z dłuższym naświetlaniem, musisz postawić aparat na czymś stabilnym. Rozejrzyj się dookoła: są płotki, słupki, ławki itd. Jeśli obiektyw nie jest skierowany tam gdzie chcesz, podstaw pod niego dekiel do aparatu czy książkę, kombinuj! Warto spędzić nad tych chwilę i „pobawić się” trochę z naświetlaniem, nawet jeśli pierwszych kilka razy Ci nie wyjdzie :)

Ja mam statyw, ale rzadko kiedy go używam bo jest ciężki i nie chce mi się go nosić. Są jednak opcje lekkie, podróżnicze: GorillaPod czy Manfrotto.

To zdjęcie zrobił Miłosz z ziemi (tzn piasku) i baaardzo podoba mi się to błyszczące rozmycie na pierwszym planie. Tak, jest na nim ziarno bo ISO jest 12 tysięcy, poza tym bardzo brzydko się skompresowało – nigdy nie twierdziłam, że jestem idealna :) Balans bieli tutaj to „światło fluorescencyjne” i wygląda fajnie!

Nie dotykaj aparatu przy długim naświetlaniu

Jeśli długo naświetlasz zdjęcie: nie waż się ruszyć aparatu. Nawet nie dotykaj go podczas odpalania migawki, bo będzie ruszone! Dla amatorów fotografii nocnej są specjalne piloty/wężyki, ale możesz też po prostu ustawić samowyzwalacz, który zacznie robić zdjęcie np. po 10 sekundach.

Jeśli Twój aparat ma Wifi (a bardzo wiele modeli już je ma!), możesz również odpalać migawkę z aplikacji w telefonie.

Przy zdjęciach gwiazd ostrz na nieskończoność… lub najbliższe okolice

Gwiazdy są naprawdę daleko… i właśnie na tę odległość trzeba mierzyć zdjęcia nocnego nieba :) Dobre obiektywy mają ustawienia „na nieskończoność” ale nie każdy ma dobry obiektyw, wtedy trzeba kręcić swoim szkłem dopóki idealnej ostrości nie złapiesz. Robi to mnóstwo profesjonalnych fotografów, pooglądaj jak Thomas Heaton męczy się z ostrością na prawie każdym filmiku.

Najlepszy wieczór w życiu! To znaczy do czasu, aż nie przyjechałam do Japonii

Naładuj sobie baterię ;)

Przy długim naświetlaniu bateria wyczerpuje się baaardzo szybko, dodatkowo w nocy może być chłodno, co też wpływa na żywotność. Dlatego jeśli się wybierasz na fotografowanie gwiazd, to Twój aparat musi być świeżo naładowany – taki banał, a tyle razy zapominałam!

Więcej czytania!

Polecam serie artykułów Szerokiego Kadru, z tego portalu uczyłam się podstaw fotografii i do tej pory pozostaje on jednym z moich ulubionych źródeł wiedzy:

Jeśli masz jakieś swoje wskazówki to proszę podziel się! Oczywiście też jeśli się ze mną nie zgadzasz w którymś temacie albo coś pomyliłam, daj znać!

Kategorie Bez kategorii

Jak robić zdjęcia nocą? Fotografia nocna dla początkujących

Zdjęcia nocne to jedne z najtrudniejszych do wykonania. Gdy fotograf zostaje odcięty od naturalnego źródła światła, bądź światło owo jest ograniczone do minimum, konieczna staje się ręczna regulacja parametrów. Fotografia nocna wymaga wyczucia i "pewnej ręki". Jeśli Ty też chcesz ją uprawiać, przeczytaj dzisiejszy poradnik. Wyjaśniliśmy, jak robić zdjęcia nocą.

Spis treści:

Sposób na zdjęcia nocne: metoda 1 – długi czas naświetlania Sposob na zdjęcia nocne : metoda 2 – podniesienie czułości ISO Sposób na zdjęcia nocne : metoda 3 – ustawienie najmniejszej przysłony Fotografia nocna a światła miasta Fotografia nocna a niezbędne dodatki – statyw dla lepszej jakości zdjęć Fotografia nocna i odpowiednie dodatki – lampa błyskowa

Sposób na zdjęcia nocne: metoda 1 – długi czas naświetlania

Im mniej światła dociera do aparatu, tym ważniejszy staje się czas ekspozycji. Oczywiście nocą dłuższy jest lepszy. Czasem sięga nawet... kilku minut! Matryca dostaje więcej czasu na zarejestrowanie obrazu, co niestety ma również wady. Po pierwsze łatwo wówczas o poruszenie i niezbędne stają się dodatkowe akcesoria: statyw oraz wężyk spustowy czy pilot. Po drugie jeśli w kadrze będą się stale przemieszczały obiekty, ukażą się na zdjęciu nocnym jako rozmazane linie.

Sposób na zdjęcia nocne: metoda 2 – podniesienie czułości ISO

Alternatywą wobec długiego czasu ekspozycji jest podniesienie czułości ISO (w zależności od ilości światła zastanego i możliwości aparatu nawet 3200 wzwyż). Plusami rozwiązania są brak konieczności wykorzystywania statywu i niezarejestrowanie poruszających się obiektów jako rozmazanych linii. Niestety i tu nie obejdziemy się bez wad. Największa to szumy przekładające się na efekt ziarnistości na zdjęciach. Do kolejnych słabych stron należą spłaszczenie sceny, nieuchwytność detali i zmniejszenie zakresu tonalnego, kontrastów, kolorów.

Sposób na zdjęcia nocne: metoda 3 – ustawienie najmniejszej przysłony

To metoda, która najlepiej działa w połączeniu z poprzednimi. Stosuje się ją podczas wykonywania zdjęć nocnych lustrzanką i bezlusterkowcem, ponieważ to właśnie te aparaty mają wymienną optykę. Na sesję po zmroku wybierz obiektyw z małą przysłoną, który wpuści dużo światła.

Fotografia nocna a światła miasta

Podjęcie pozytywnej decyzji o wykonywaniu zdjęć nocą nie oznacza, że przyjdzie Ci się zmierzyć z zupełnymi ciemnościami. Możesz np. ćwiczyć się w street photo albo fotografować architekturę. Podczas takich sesji będziesz miał do dyspozycji światło latarni, sklepów, barów i reklam neonowych. Koniecznie upewnij się, że właściwie dobrałeś balans bieli i kolorów. Światło słoneczne i sztuczne mają zupełnie inne barwy, ponadto w mieście napotkasz mnóstwo diod RGB. Mogą wprowadzić ciekawy klimat, ale tylko jeśli masz pomysł na neonową sesję.

Chcesz skorzystać z resztek naturalnego światła? Udaj się na zdjęcia nocne tuż po zachodzie słońca. Zacznij fotografować podczas niebieskiej godziny i kontynuuj, póki nie zrobi się zbyt ciemno.

Fotografia nocna a niezbędne dodatki – statyw dla lepszej jakości zdjęć

Decydując się na wykonywanie zdjęć w trudnych warunkach, czyli, chociażby nocą, z całą pewnością warto wiedzieć o tym, że doskonałe rezultaty daje również wspomaganie się odpowiednimi akcesoriami, które na pewno ułatwią wykonanie wiele z zaplanowanych przez siebie fotografii. Jednym z takich dodatków bez wątpienia będzie statyw. Ten stabilny sprzęt sprawi, że nawet w słabych warunkach oświetleniowych, nawet na moment nie zadrży ci ręka. Brzmi wspaniałe, prawda? Na pewno ułatwi to osiągniecie doskonałych rezultatów, zarówno jeśli chodzi o fotografie typowo miejską, jak i o fotografowanie ludzi. Dodatkowo decydując się na statyw, można skorzystać z opcji długiego naświetlania i również obraz nie zostanie zakłócony, ani rozmazany. Będzie to idealna inwestycja, dla każdego, kto faktycznie interesuje się fotografią.

Poszukiwany nowy sprzęt? Warto sprawdzić nasze propozycje!

Fotografia nocna i odpowiednie dodatki – lampa błyskowa

Czy lampa błyskowa może być stosowana podczas wykonywania zdjęć nocnych? Jak najbardziej, choć przecież wiele zależy od konkretnego efektu, jaki chce się osiągnąć. Jeśli jednak lubi się wyraziste zdjęcia nocne, które przypominają kadry zatrzymane w ruchu, z całą pewnością wspomaganie się lampą błyskowa będzie najlepszym wyborem! Zwłaszcza że, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów lamp błyskowych. Zarówno modele mocniejsze, jak i te słabsze, co na pewno gwarantuje możliwość dopasowania akcesoriów do swoich potrzeb. Warto również zaznaczyć, że takie lampy nie zajmują wiele miejsca, a więc z powodzeniem zmieszczą się do każdej torby fotograficznej. Decydując się na zakup takich dodatków, zdecydowanie można być pewnym, że warunki nocne nikogo nie zaskoczą, a uzyskane rezultaty zawsze będą najwyższej jakości. Zwłaszcza że, wszystkie te wspomniane dodatki można nabyć w jednym miejscu, a mianowicie w naszym sklepie. Każdy znajdzie dla siebie to, co obecnie jest mu najbardziej potrzebne! Co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

Jakie ustawienia aparatu będą najlepsze?

Jeśli pasjonuje Cię fotografia nocna i zastanawiasz się jak ustawić aparat, to zobacz niniejszy poradnik. Zdjęcia nocne miasta, fotografowanie gwiazd, to pasjonujące tematy. Warto więc zadbać o ustawienia w aparacie, by uzyskać jak najlepsze naświetlenie i jakość zdjęć.

Jak robić nocne zdjęcia?

Przy tego typu fotografii sposób jej robienia w dużej mierze zależy od zastanego poziomu światła i możliwości technicznych posiadanego aparatu. Chodzi mi tu o sprawne funkcjonowanie czujników znajdujących się w aparacie. Inaczej będziesz fotografował/fotografowała w sytuacji, w której jest jeszcze na tyle dużo światła, że te czujniki sprawnie działają, a inaczej kiedy przy bardzo słabym świetle ich funkcjonowanie jest obarczone dużym błędem lub wręcz przestają działać. Istotne są tu sensory odpowiedzialne za pomiar ilości światła, jego barwy oraz związane z automatycznym ustawianiem ostrości.

Ustawienia: matryca APS-C; ogniskowa 32 mm; czas 15 s; przysłona: f/8; ISO 200.

Jak więc fotografować?

W przypadku nocnych zdjęć miasta, kiedy działają lampy uliczne, oświetlenie budynków, czy witryn sklepowych możesz zazwyczaj korzystać z automatyki aparatu, która ułatwi Ci robić ostre zdjęcia o poprawnym naświetleniu. Czasami tylko konieczne będzie wprowadzenie korekty ekspozycji. Jeśli jednak wybierzesz się na nocne fotografowanie nieba, to tu światła jest zbyt mało i musisz wszystko ustawiać ręcznie. Nie jest to jednak trudne.

Warto jeszcze wspomnieć o formacie zapisu zdjęcia w aparacie. Tutaj jestem gorącym zwolennikiem zapisu w formacie RAW. Zawiera on więcej danych o zdjęciu i daje więcej możliwości edycyjnych niż format JPG. Co za tym idzie, jest lepszym wyborem w sytuacji, kiedy masz do czynienia z bardzo dużymi kontrastami przykładowo przy robieniu zdjęć nocnego miasta.

Ustawienia: matryca APS-C; ogniskowa 44 mm; czas 10 s; przysłona: f/16; ISO 100.

Co zabrać na nocne fotografowanie?

Wybierając się na nocne zdjęcia, poza aparatem warto zabrać: statyw, wężyk spustowy migawki, dodatkowe zasilanie, filtry szare, latarkę, cieplejsze ubranie, batonik lub coś innego do zjedzenia w zależności od długości planowanego fotografowania.

Statyw

Statyw jest niezbędnym elementem, jeśli chcesz robić zdjęcia z długimi czasami naświetlania. Umożliwi Ci to przykładowo rozmycie ruchu ciemnych obiektów lub pokazanie śladu przemieszczania się jasnych. Jeśli będziesz chciał/chciała złapać w kadrze smugi świateł od pojazdów, czy pozorny ruch gwiazd, to statyw lub inna podpora są koniecznością.

Ustawienia: matryca APS-C; ogniskowa 35 mm; czas 30 s; przysłona: f/5.6; ISO 100.

Wężyk spustowy migawki

Kiedy fotografujesz ze statywu to pilot lub wężyk spustowy migawki da Ci możliwość dokładnego kontrolowania chwili wyzwolenia migawki bez poruszania aparatem. Jeśli go nie masz, to pewnym rozwiązaniem będzie fotografowanie z opóźnieniem czasowym, które możesz ustawić w aparacie. Przy stabilnym osadzeniu aparatu wystarczy opóźnienie nastawione na 2 sekundy. Przy mniej stabilnym ustaw na dłuższy czas.

Zachęcam jednak do korzystania z pilota lub wężyka spustowego. Dają one możliwość fotografowania w trybie BULB, przy bardzo długich czasach naświetlania. Tryb B (BULB), to taki tryb wyzwalania migawki, w którym naświetlenie kadru trwa tak długo, jak długo jest wciśnięty spust migawki. Tak więc możesz kontrolować czas otwarcia migawki w większym zakresie niż zazwyczaj standardowe 30 sekund. O korzystaniu z tego trybu przeczytasz więcej we wpisie „Jak ustawić długi czas naświetlania? – tryb BULB”.

Ustawienia: matryca APS-C; ogniskowa 111 mm; czas 1/60 s; przysłona: f/8; ISO 100.

Dodatkowe zasilanie

Warto zdawać sobie jeszcze sprawę, że fotografując z nocy, przy długich czasach naświetlania bardzo intensywnie jest eksploatowane zasilanie aparatu. Dlatego przy dłuższych sesjach fotograficznych jeden akumulator może nie wystarczyć i warto mieć zapasowe.

Filtry szare

Ktoś może się zdziwić, że do zdjęć nocnych przyda się filtr szary, który przecież jeszcze bardziej ogranicza ilość światła, która dociera do matrycy. Przyda on się jednak w tych sytuacjach, kiedy jest jeszcze dość jasno po zachodzie słońca, a chcesz mieć długi czas naświetlania. Przykładowo fotografujesz podświetlone na czerwono niebo nad jeziorem i chcesz rozmyć ruch wody. Przy długich czasach możesz też rozmyć ruch oświetlonych chmur. Wtedy czasy migawki rzędu 2 lub 4 minut możesz uzyskać dzięki filtrom szarym. Mogą się one również przydać przy fotografowaniu w mieście na długim czasie śladów świateł od pojazdów.

Nocne zdjęcia miasta

— wskazówki

Miasto daje dużo możliwości nocnego fotografowania. Ostatnio miałem okazję wybrać się do centrum Warszawy i fotografować wysokościowce. Efekty możesz zobaczyć we wpisie „Ciekawa miejscówka na zdjęcia wysokościowców w Warszawie”.

Ustawienia: matryca APS-C; ogniskowa 20 mm; czas 8 s; przysłona: f/8; ISO 100.

Robiąc zdjęcia miasta, możesz się więc skupić na fotografowaniu podświetlonej architektury, na ciekawych wizualnie obiektach, na ruchu samochodowym i śladach świateł od przejeżdżających pojazdów. Możesz uwieczniać ruch ludzi. Dobrym obiektem na zdjęcia miasta jest most, wiadukt lub kładka nad drogą. Będzie to zazwyczaj dobry punk obserwacyjny dający możliwość pokazania na zdjęciu większej przestrzeni. Jeśli most jest iluminowany, to on sam będzie też dobrym motywem do umieszczenia w kadrze, zwłaszcza jeśli złapiesz również jego odbicie w wodzie. Przykłady tego znajdziesz we wpisie „Most – 5 sposobów na wykorzystanie go do zdjęć nocnych”.

Ustawienia: matryca APS-C; ogniskowa 15 mm; czas 8 s; przysłona: f/8; ISO 100.

Jak robić nocne zdjęcia w mieście?

Jeśli fotografujesz z ręki, stosując krótki czas otwarcia migawki, co oczywiście w mieście jest to możliwe, musisz zadbać o dostosowanie ekspozycji za pomocą przysłony lub ISO. Wtedy może się okazać, że musisz podnieść czułość ISO. To jednak wpłynie na zaszumienie zdjęcia. Stopień tego będzie z kolei zależny od tego jak wysokie ISO będziesz musiał/musiała zastosować i jaką wtedy uzyskasz jakość zdjęcia z matrycy posiadanego aparatu. Lepszą jakość zdjęć uzyskasz, stosując niskie wartości ISO. To natomiast może wymuszać stosowanie bardzo otwartej przysłony, która zmniejszy głębię ostrości. Dlatego użycie statywu i wydłużenie czasu migawki może okazać się najrozsądniejszym rozwiązaniem. Fotografowanie przy słabym oświetleniu wymusza optymalizację naświetlenia i świadomy dobór składników ekspozycji.

Jeśli chcesz robić nocne zdjęcia w mieście, to warto jeszcze zwrócić uwagę na porę fotografowania. Mam tu na myśli pewien okres po zachodzie słońca, w którym niebo nie jest całkowicie czarne, ale niebieskie lub granatowe. Ten okres to „błękitna godzina”. Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule „Co to jest niebieska godzina, kiedy występuje i jak ją wykorzystać”.

Ustawienia: matryca APS-C; ogniskowa 8 mm; czas 102 x 30 s; przysłona f/3.5; ISO 3200. Pozorny ruch gwiazd powstał w wyniku połączenia 102 zdjęć wykonanych z czasem 30 sekund.

Zdjęcia nocnego nieba i gwiazd

— wskazówki

Jeśli chcesz się wybrać na fotografowanie gwiazd, to przy tego typu zdjęciach konieczne okarze się przejście na tryb manualny. Zarówno dotyczy tu ustawiania parametrów naświetlania jak i ostrości. Zdjęcia nocnego nieba wymagają więc umiejętności ręcznego ustawiania wartości ekspozycji oraz odległości ogniskowania obiektywu.

Tutaj przyda się też jasny i szerokokątny obiektyw. Jak bardzo, to zależy od tego co fotografujesz. Czy nocne niebo jest motywem głównym, czy tłem dla jakiegoś innego obiektu? Czy fotografowane gwiazdy mają być zarejestrowane jako punkty, czy może jako łuki pokazujące pozorny ruch gwiazd?

Ustawienia: matryca APS-C; ogniskowa 10 mm; czas 30 s; przysłona: f/4; ISO 3200.

Jasny obiektyw da Ci lepszą jakość zdjęć dzięki możliwości wykorzystania niższego ISO. Jednak i tak będzie ono musiało być podniesione zazwyczaj do wartości 1600 lub nawet 3200. Światło gwiazd nie jest zbyt silne i wymaga stosowania wyższych wartości ISO. Niskie wartości ISO są możliwe tylko, jeśli dysponujesz specjalnym montażem aparatu z prowadzeniem, które podąża za zmieniającą się pozycją gwiazd względem ruchu Ziemi.

Jak fotografować gwiazdy — czas otwarcia migawki

A jak fotografować gwiazdy jeśli nie masz takiego montażu? Wtedy do uzyskania gwiazd na zdjęciu w postaci kropek, a nie łuków będziesz musiał/musiała zastosować odpowiednio krótki czas otwarcia migawki. Do łatwego jego określenia możesz wykorzystać zasadę 500. Zgodnie z nią maksymalny czas naświetlania to 500 dzielone przez ogniskową obiektywu. Czyli w przypadku np. obiektywu 8 mm będzie to 62 sekundy, a przy ogniskowej 15 mm 33 sekundy. Z moich doświadczeń wynika, że istotny jest tu jeszcze rozmiar powiększenia, które będziesz robił/robiła z takiego zdjęcia, rozmiar matrycy w aparacie oraz obszar nieba, który fotografujesz, a w zasadzie oddalenie jego od Gwiazdy Polarnej. Tak więc w przypadku „standardowego” wykorzystania to wystarczy. Jednak w przypadku dużych powiększeń powinieneś/powinnaś jeszcze bardziej skrócić czas np. o połowę.

Ustawienia: matryca APS-C; ogniskowa 15 mm; czas 30 s; przysłona: f/3,5; ISO 3200.

Teraz pozostał jeszcze temat ustawiania ostrości, czyli jak robić ostre zdjęcia gwiazd. Światła z nich jest na tyle mało, że autofokus nie zadziała. Dlatego trzeba zrobić to ręcznie. Przydaje się tu podgląd na żywo lub wizjer elektroniczny. Szukasz więc w okolicy jakiegoś odległego światełka/punktu lub bardzo jasnej gwiazdy i kierujesz tam obiektyw. Powiększasz obraz na ekranie i obserwując ekran, ustawiasz ostrość ręcznie, tak by punkt świetlny miał jak najmniejszy rozmiar.

Zdjęcia nocne — ustawienia

Zobacz poniżej przykładowe ustawienia aparatu dla wykonanych ujęć. Możesz to potraktować jako punkt wyjścia do własnych ustawień. Mam nadzieję, że ułatwi Ci to zrobienie dobrych zdjęć.

Pokazane przykłady to fragmenty przygotowanej ściągi fotograficznej. Jest ona dostępna do pobrania w całości. Link do pliku znajdziesz we wpisie Nocne zdjęcia – ściąga – 21 przykładów ustawień ekspozycji.

Wskazówki na zakończenie — jak robić dobre nocne zdjęcia:

wybierz ciekawy kadr,

stosuj możliwie niskie ISO,

dostosuj czas naświetlania do fotografowanego motywu,

jeśli to możliwe stosuj przysłonę dającą najwyższą ostrość,

zapisuj w formacie RAW,

wykorzystaj statyw,

wyzwalaj migawkę z pilota lub samowyzwalaczem,

przy fotografowaniu ze statywu wyłącz stabilizację obrazu,

w słabym oświetleniu przejść na tryb manualny.

Odbierz darmowe rozdziały ebooka "Magia nocnych zdjęć"

Tryby ustawiania ekspozycji przy zdjęciach nocnych – W aparacie masz wiele trybów fotografowania. Tryb automatyczny, tematyczne, kreatywne: P, A/Av, S/Tv oraz M. Zobacz, co się lepiej sprawdzi przy zdjęciach nocnych.

– W aparacie masz wiele trybów fotografowania. Tryb automatyczny, tematyczne, kreatywne: P, A/Av, S/Tv oraz M. Zobacz, co się lepiej sprawdzi przy zdjęciach nocnych. Jak ustawiać ekspozycję w prawie całkowitej ciemności – Są sytuacje, kiedy światła jest naprawdę mało i w wizjerze, niezależnie czy jest optyczny, czy cyfrowy, nic nie widać. Zobacz jak sobie z tym radzić.

– Są sytuacje, kiedy światła jest naprawdę mało i w wizjerze, niezależnie czy jest optyczny, czy cyfrowy, nic nie widać. Zobacz jak sobie z tym radzić. Złap krajobraz po zachodzie słońca – Zachód słońca to nie koniec fotografowania. Warto poczekać i fotografować dalej. Zobacz, jakie masz możliwości w tym zakresie i co może się wydarzyć.

Kliknij i zapisz się na darmowe rozdziały ebooka "Magia nocnych zdjęć"

Leave a Comment