Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką - rady dla początkujących fotografów

  1. Home
  2. Tripod Cold Wiedza
  3. Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką - rady dla początkujących fotografów

Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką - rady dla początkujących fotografów

Jak robić dobre zdjęcia na stronę internetową?

Ten artykuł przeczytasz w: 5 minut(y)

Kiedy sprzedajesz produkty online absolutnie konieczne jest zaprezentowanie ich za pomocą profesjonalnie wyglądających, precyzyjnych zdjęć. Dobrze zrobiony zestaw materiałów wizualnych nie tylko odpowie użytkownikowi na pytanie „jak to wygląda?”, ale także wzbudzi zaufanie i zwiększy prawdopodobieństwo zakupu. Chociaż opisy świetnie nadają się do wyjaśniania tajników produktu i pozyskiwania klientów, 90% informacji, które pozyskujemy w sieci, to informacje wizualne. Co więcej, 93% konsumentów uważa wygląd za najważniejszy przy podejmowaniu decyzji.

Jaki aparat wybrać do robienia zdjęć produktowych?

Dobra wiadomość jest taka, że ​​nie musisz chwalić się dużym, eleganckim aparatem, aby robić świetne zdjęcia produktów! Większość współczesnych smartfonów ma wbudowaną optykę, która oferuje jakość zdjęć na więcej niż zadowalającym poziomie. Smartfon jest doskonałym narzędziem do pracy, ponieważ możesz go nosić ze sobą w każdej sytuacji, a dzięki pełnej synchronizacji zdjęć z aplikacjami Google lub OneDrive – materiały od razu wylądują w bezpiecznym miejscu.

Bardzo ważne jest to, aby przy robieniu zdjęć smartfonem nie używać filtrów upiększających. Większość producentów dodaje do swoich aplikacji taką opcję, ale w przypadku zdjęć produktowych unikaj jej. Ewentualne niedoskonałości poprawisz w programie graficznym, co w przypadku zdjęć z dodanym domyślnie filtrem jest sporym utrudnieniem.

Jaka nazwa pliku jest najlepsza dla zdjęcia na stronie WWW?

Nazwa pliku to coś, nad czym warto przysiąść ponieważ daje to większą szansę na odnalezienie Twoich produktów w wynikach wyszukiwania. Jest mało prawdopodobne, ludzie szukali rzeczy, które nazywają się „zdjecie123456”, a to właśnie takie frazy pojawiają się najczęściej w nazwach plików! Używaj zwięzłej, jasnej terminologii, aby pomóc algorytmom Google w odnalezieniu Twojej strony WWW i optymalizacji pod kątem słów związanych z Twoją branżą. Dla przykładu zdjęcie prezentujące konkretny model butów powinno nazywać się nazwa-modelu-rocznik.jpg, gdzie przed rozszerzeniem pliku umieścisz po myślnikach słowa powiązane z tym modelem wraz z rokiem wydania.

Jak dobrać światło do zdjęć produktowych?

Unikaj fluorescencyjnego oświetlenia padającego z góry – nikt nie wygląda pod nim dobrze i dotyczy to również przedmiotów! Naturalne światło jest zwykle bezpiecznym rozwiązaniem, więc staraj się je wybierać, gdy tylko jest to możliwe. Światło diametralnie się zmienia w ciągu dnia, więc wybierz porę, w której światło najbardziej Ci odpowiada i staraj się zawsze robić zdjęcia seryjne w jak najkrótszym czasie.

Lampy doświetlające to na pewno dobry pomysł, aby Twoje produkty były odpowiednio jasne na zdjęciach.

Jeżeli korzystasz z oświetlenia studyjnego – zadbaj o odpowiednią lampę i jednokolorowe tło, które wyeksponuje kontur Twojego produktu. Unikaj zdjęć wykonywanych z chaotycznym ułożeniem przedmiotów w tle, ponieważ będą odwracać uwagę użytkownika. Wyjątkiem są zdjęcia prezentujące np. meble kuchenne lub inne złożone rzeczy, które wymagają przedstawienia w jakimś kontekście. Tak samo postępuj przy zdjęciach pokazujących zastosowanie produktu – staraj się, aby drugi plan i otoczenie nie odciągało uwagi.

Ile zdjęć dodać do jednego produktu?

Tak, jak musisz upewnić się, że pisemne opisy pomagają klientom naprawdę zorientować się w twoich produktach, należy również dołączyć wystarczającą liczbę odpowiednich zdjęć, aby ludzie mogli je poczuć. Zapewne zauważyłeś, że większość sklepów internetowych zawiera zdjęcia produktów z różnych ujęć. Dzieje się tak nie bez powodu – większość klientów chce upewnić się, że wybrany produkt dobrze prezentuje się w prawdziwej przestrzeni. Dotyczy to również odmian produktów: jeśli masz produkt w wielu kolorach lub rozmiarach, to pokazuj je wszystkie!

Rozmiar produktu na zdjęciu

Specyfikacja techniczna produktów to ważny element wpływający na decyzję o zakupie. Jeśli Twoi klienci nie mają pod ręką taśmy mierniczej, potrzebują bardziej namacalnego doświadczenia i wiedzy, jak duży jest obiekt, którym się interesują. Możesz im pomóc za pomocą zdjęć podając punkt odniesienia: jeśli twój produkt może być trzymany w dłoni, pomyśl o dołączeniu takiego zdjęcia. Jeśli jest przeznaczony do noszenia, zaprezentuj go na innej osobie; jeśli jest to coś, co umieścisz w domu lub ogrodzie, dołącz zdjęcie przedmiotu w tym miejscu. Pomoże to Twoim klientom w podjęciu świadomej decyzji i pomoże Ci uniknąć reklamacji, gdy nadejdzie produkt o innym rozmiarze niż oczekiwany.

Jak zrobić zdjęcia studyjne w domu?

Nie każdy dysponuje wystarczającymi środkami, aby wynająć profesjonalne studio fotograficzne. Ale do podstawowej sesji nie potrzebujesz – przynajmniej na samym początku działalności – zaawansowanego sprzętu, który kosztuje kilka lub kilkanaście tysięcy złotych. Możesz stworzyć eleganckie, jednolite tło dla swoich produktów przyklejając duży arkusz białego papieru między ścianą a powierzchnią, na której znajdują się produkty. Tak, aby uformować krzywą i przestrzeń dla fotografowanych przedmiotów. Tworzy to naprawdę profesjonalny wygląd i usuwa irytujące niechciane ślady lub cienie w tle.

Do sesji zdjęciowych w domu wystarczy dobre oświetlenie, smartfon i miejsce do ułożenia przedmiotów.

Do odpowiedniego doświetlenia wykorzystaj dostępne w domu lampy i przede wszystkim – unikaj fotografowania pod światło (czyli ułożenia optyki aparatu lub smartfonu w kierunku okna z padającym światłem).

Jeśli będziesz pamiętać o tych wskazówkach i przyzwyczaisz się do ich przestrzegania, będziesz na dobrej drodze do stworzenia sklepu internetowego, który będzie oferował atrakcyjne zdjęcia. Niewielki wysiłek i konsekwencja pomogą Ci przejść długą drogę i sprawią, że produkty będą się świetnie sprzedawały.

Co zrobić, jeśli masz już zdjęcia, ale nie masz strony internetowej? Stwórz ją samodzielnie np. w oparciu o prosty w obsłudze Kreator. Nie musisz znać się na programowaniu, nie musisz zlecać pracy informatykom i zewnętrznym freelancerom. W tego typu narzędziu własną stronę z galerią zdjęć uruchomisz nawet w kilkadziesiąt minut.

Jak robić dobre zdjęcia na Instagrama?

Dzielenie się zdjęciami to Twoje hobby? A może chcesz zarabiać dzięki profilowi na Instagramie? Przekonaj się, że warto dzielić się fotografiami. Jak zrobić dobre zdjęcia na Insta i jak je wypromować?

Dlaczego Instagram to fenomen mediów społecznościowych?

Szacuje się, że 65% ludzi to wzrokowcy, którzy postrzegają świat poprzez obrazy. Nawet jeśli nie należysz do tej grupy, Twój mózg szybciej przetwarza informacje przedstawione w formie graficznej niż tekstowej. Te dwa proste fakty na temat ludzkiego umysłu można uznać za źródła fenomenu dzielenia się zdjęciami w Internecie.

Jednym z popularnych serwisów społecznościowych jest Instagram, który uruchomiono jesienią 2010 roku. Jak wskazują oficjalne statystyki za 2020 rok, platforma ma na całym świecie ponad miliard aktywnych użytkowników. Z pomocą Instagrama można kreować wizerunek własny albo marki. Znane osoby chętnie z tego korzystają – najpopularniejsze jest konto piłkarza Cristiano Ronaldo, które obserwuje prawie 200 milionów osób.

Spójny profil na Instagramie to podstawa

Od ogółu do szczegółu – tak warto myśleć o profilu w mediach społecznościowych, zwłaszcza gdy do budowania wizerunku dysponujesz tylko zdjęciami. Pamiętaj, że profil musi być spójny, tak aby obserwujący wiedział od razu, że ogląda Twoje kadry.

Styl robienia zdjęć to nie wszystko. Zwracaj uwagę, czy nie stosujesz zbyt wielu filtrów. Ogranicz się do dwóch i uczyń z nich znak rozpoznawczy swoich galerii. Ważna jest też wierność jednej tonacji. Takie same ramki wokół zdjęć to kolejny sposób na ujednolicenie Feeda i poprawienie przejrzystości całej galerii.

Jeżeli prowadzisz blog albo firmę, zdjęcia powinny nawiązywać do identyfikacji wizualnej. W ten sposób zwiększysz rozpoznawalność swojej marki osobistej i zyskasz kolejny sposób komunikowania się z czytelnikami lub klientami.

Zdjęcie na Instagramie ‒ jak zrobić najlepsze?

Jeżeli zastanawiasz się, jak zrobić fajne zdjęcie na Instagrama, pomyśl, które fotografie lubisz oglądać. Przyjrzyj się swoim ulubionym zdjęciom z wakacji albo rodzinnych uroczystości i znajdź cechy wspólne. Podpatrz, jakie fotografie wrzucają inni użytkownicy Instagrama. Zainteresuj się najpopularniejszymi profilami i tymi, na których pojawiają się treści podobne do Twoich. Pobaw się w detektywa, który szuka wspólnych cech najczęściej lajkowanych zdjęć. W ten sposób znajdziesz wiele inspiracji.

Kluczem do udanego zdjęcia na Instagrama jest trzymanie się najważniejszych cech dobrej fotografii ‒ zadbaj o kompozycję, światło i oryginalność. Zasady kompozycji graficznej są niezmienne i opierają się m.in. na regule trójpodziału. W wyobraźni podziel kadr na 9 równych kwadratów, używając 2 linii poziomych i 2 linii pionowych. Krzyżujące się linie określają najważniejsze miejsca fotografii, w których powinno znaleźć się wszystko, co warte wyeksponowania. Jeżeli współpracujesz z marką kosmetyczną, to tam jest miejsce na krem do rąk. Zwracaj również uwagę na linie: na poziomych umieszczaj linie krajobrazu (np. góry albo nadmorski horyzont), a pionowe potraktuj jako ułatwienia estetycznego ułożenia ludzi czy budynków. Dzięki regule trójpodziału Twoje zdjęcia będą czytelne, przejrzyste i zapadające w pamięć.

Fotografowie zgodnie twierdzą, że najlepsze światło naturalne jest tuż po wschodzie i chwilę przed zachodem słońca. Jeżeli zdjęcia na Insta robisz w środku dnia, zadbaj o łagodne oświetlenie – szukaj półcienia.

Pamiętaj również o oryginalności zdjęć. Rozglądaj się za inspiracjami i zawsze mieszaj gotowe rozwiązania z własnymi pomysłami. Tylko w taki sposób wyróżnisz się na tle innych influencerów. Możesz bawić się perspektywą. Rób zdjęcia z lotu ptaka, z boku, a nawet z dołu, stawiając przedmioty np. na szklanym stoliku. Potem wybierz najlepsze widoki i pokaż je światu.

Dobre zdjęcie na Instagrama? Wybierz urządzenie i zadbaj o szczegóły!

Zdjęcia do mediów społecznościowych możesz robić aparatem cyfrowym albo telefonem. Wiele urządzeń ma funkcję wyświetlania na ekranie siatki trójpodziału, która ułatwia skomponowanie pięknej fotografii. W przypadku zdjęć na Instagrama nie ma wielkiej różnicy, czy pstrykasz je telefonem, czy cyfrówką lub lustrzanką. Piękny kadr dopracowany w najdrobniejszych szczegółach to dopiero początek w drodze po duże zasięgi.

Jak zrobić dobre zdjęcia telefonem? Przede wszystkim dokładnie poznaj wszystkie funkcje aparatu. Ogromnym ułatwieniem dla instragramerów jest wykonywanie zdjęć w trybie live – wiele ujęć zrobionych za jednym uruchomieniem aparatu ułatwia znalezienie najlepszego kadru. Korzystając z telefonu, pamiętaj jednak, że zazwyczaj znacznie lepsze zdjęcia wykonuje aparat tylny. Wybieraj go nawet wtedy, kiedy chcesz zrobić selfie.

Używaj filtrów, ale zadbaj o spójność galerii. Do dyspozycji masz m.in. filtry w telefonie i na Instagramie. Korzystaj też z aplikacji do ulepszania zdjęć, np. Adobe Lightroom, która jest bezpłatna w wersji podstawowej. Możesz także dopieścić kadry, korzystając z darmowych programów do obróbki zdjęć na PC. Większość użytkowników i tak przegląda Instagram na telefonie, dlatego nie musisz aż tak martwić się o zaszumienie zdjęć. Wystarczą podstawowe poprawki.

efektowne zdjęcia na Instagramie

Rób zdjęcia i buduj zasięgi na Instagramie

Marzysz o zdjęciu z Instagrama z największą liczbą lajków? Dobrze przemyśl promocję wrzucanych kadrów. Pamiętaj, że stała galeria to nie to samo co Stories, z którego materiały znikają po 24 godzinach. O ile na Stories możesz popuścić wodze fantazji, o tyle materiały na Feed muszą mówić jednym głosem.

Autorki popularnych kont na Instagramie zachęcają do przyjrzenia się opisom materiałów. Zdjęcia warto oznaczać mniej popularnymi hasztagami, które bardziej skupiają uwagę użytkowników i ułatwiają wyróżnienie się na tle innych fotografii. Używając znaku #, warto opisywać po polsku i angielsku to, co widać na zdjęciu i związane z tym uczucia. Możesz skorzystać z maksymalnie 30 hasztagów. Instagram ma wyszukiwarkę hasztagów, która ułatwi zainteresowanym znalezienie Twoich materiałów.

Jeżeli fotografujesz produkty, oznaczaj w postach osoby publiczne i marki. Najnowszą książkę poczytnej autorki na tle modnej świecy możesz podpisać @autorbestsellerów, @znanywydawca i @producentswiec. Merytorycznie komentuj materiały różnych instagramerów publikujących zdjęcia o podobnej tematyce, żeby Twój profil został zauważony przez innych użytkowników.

Baw się fotografią, ale myśl o spójności i zasięgach. Nie zapomnij również odwiedzić naszego profilu na Instagramie GaleriaDruku!

Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką - rady dla początkujących fotografów

Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką - to pytanie zadawał sobie chyba każdy początkujący fotograf, który zamienił swój kompakt na lustrzankę. Oto kilka skutecznych rad na początek fotograficznej przygody, które pomogą ci robić lepsze zdjęcia.

Po prostu rób zdjęcia

Dużo zdjęć. Najwięcej nauczysz się podczas prób. Z cyfrową lustrzanką niewiele też będzie Cię to kosztowało (w przypadku analogowej to bardziej bolesna, ale nieunikniona metoda). Ktoś powiedział, że prawdziwym fotografem stajesz się dopiero po zrobieniu 10 000 zdjęć. W dobie cyfry można jednak uznać, że powinno być ich znacznie więcej. Jeśli jednak chcesz wiedzieć, jak robić dobre zdjęcia lustrzanką, musisz ponieść takie koszty.

Największym przyjacielem fotografa jest kosz

Lustrzanką cyfrową robi się tysiące zdjęć, więc bardzo ważne jest wyrzucanie tych, które są źle naświetlone, skadrowane, nieciekawe lub po prostu nie spełniają twoich oczekiwań. Nie będą Ci zaśmiecały komputera, a zmotywują do poprawy.

"Dwanaście świetnych fotografii każdego roku to wspaniały plon."

Grunt to prostota

Im więcej będziesz chciał pokazać na zdjęciu, tym większa szansa, że w chaosie widz nie będzie wiedział, na co zwracać uwagę - czyli nie pokażesz właściwie nic. Lepiej więc pokazać mniej, a dobrze i wyraźnie.

"Kto chce jednym spojrzeniem ująć wiele równocześnie przedmiotów, ten żadnego z nich nie widzi wyraźnie."

Światło to twój sprzymierzeniec

Nie chodzi tu tylko o to, czy będziesz mógł zrobić zdjęcie przy krótkim czasie, czy będzie niebezpieczeństwo poruszenia. Ważne jest też, jakie światło pada na fotografowaną scenę - od tego zależy jej nastrój, klimat i emocje, jakie wywołuje. Przecież fotografia to "malowanie światłem". Jeśli więc chcesz wiedzieć, jak robić dobre zdjęcia lustrzanką, panuj nad nim.

Fotografujesz krajobrazy przy świetle dziennym? Najlepiej rób to popołudniem. Ciekawe efekty możesz też osiągnąć przy wschodzie lub zachodzie słońca. Jeśli więc trafiłeś na ciekawe miejsce, a masz czas, warto wrócić w nie w innej porze dnia, może światło będzie lepsze. W studiu natomiast stracisz trochę czasu, zanim ustawisz odpowiednio lampy, ale efekt na pewno będzie lepszy.

Szukaj kadrów

Pamiętaj o podstawowym podziale kadru - tzw. trójpodziale i umieszczaj ważne dla zdjęcia elementy w mocnych punktach, a nie nudno - symetrycznie. W aparatach często można włączyć funkcję pokazywania takich linii podziału w wizjerze. Dbaj też o czystość kadru, uważając, by nic niepowołanego się w nim nie znalazło (patrz: poradnik Pawła Łącznego "Jak świadomie korzystać z kompozycji w fotografii").

Nawet niewielkie, ale wyraźnie odstające od reszty elementy mogą skutecznie odciągnąć wzrok widza i zepsuć całą fotografię. Nie stój też w jednym miejscu. Jeśli to możliwe - obejdź fotografowany przedmiot wokoło, szukając różnych kadrów oraz sposobów jego pokazania.

Robiąc zdjęcia ludzi, nie ścinaj im głów, a jeśli już to robisz, to zdecydowanie - by było widać, że to zamierzony efekt (patrz: poradnik Tomasza Woźnego "Dyscyplina kadru, czyli jak zrobić "czyste" zdjęcie"). Podobnie jest z ostrością: "Jedno nieostre zdjęcie to pomyłka. Dziesięć nieostrych zdjęć to eksperyment. Sto nieostrych zdjęć to styl."

Niech twoi modele przypominają ludzi, a nie manekiny

Robiąc portrety, warto rozmawiać z osobą fotografowaną, przyzwyczajać do obecności aparatu. W przypadku analogów często początek sesji można zrobić nawet bez kliszy, by oswoić swojego modela (oczywiście, nie powinien o tym wiedzieć). Po pewnym czasie zacznie zachowywać się naturalniej. Nie ustawiaj też ludzi tak, by słońce lub inne źródło światła świeciło im prosto w twarz - będą mrużyć oczy.

Poznaj swój aparat

Możesz robić cały czas zdjęcia na trybie auto, jednak czy nie lepiej w pełni panować nad tym, co robisz? Ale spokojna głowa, między auto a manualem jest jeszcze cała gama trybów tematycznych, a także preselekcja przysłony i migawki. Grunt to czytać instrukcję i sprawdzać ją w praktyce. Odpowiedź na pytanie: jak robić dobre zdjęcia lustrzanką?, to również: znać ją!

Pamiętaj, aby zdjęcie miało czym "oddychać"

Jeśli w kadrze osoba patrzy np. w lewo, to skadruj ją po prawej stronie (lub przynajmniej zostaw przestrzeń po lewej), bo naturalną naszą reakcją jest spoglądanie w miejsce, na które patrzy model. To da ci też okazję pokazać kontekst zdjęcia, ale o tym za chwilę. Podobnie, fotografujesz drogę, która ciągnie się daleko do linii horyzontu, wzrok widza automatycznie powędruje nią - pokaż ją całą.

Nie aparat robi zdjęcia, ale Ty

Nie jest aż tak ważne, jakim sprzętem dysponujesz, nawet iPhone'em można zrobić dobre zdjęcie (patrz: Z iPhone'em na wojnę). Ktoś powiedział kiedyś mądre zdanie: "Amator martwi się o sprzęt, Profesjonalista martwi się o kasę, a Mistrz martwi się o światło". Nie zmienia to faktu, że dobrze jest znać swój aparat.

Umieszczaj zdjęcia w kontekście

Osoba przedstawiona na zdjęciu w kontekście, jest ciekawsza niż sama. / fot. Jakub Knoll

Możesz sfotografować jedną osobę w ciekawej koszulce, ale jeśli pokażesz w tle innych ludzi w takim samym stroju, którzy dodatkowo wsiadają na wyciąg, to będzie wiadomo, że to jakaś zorganizowana wycieczka. Zdjęcie utworzy pewną historię, a nie będzie jedynie wycinkiem z rzeczywistości, nic nie mówiącym widzowi, którego tam nie było.

Nie przestawaj się uczyć

Czytaj książki o fotografii, przeglądaj fotoblogi, chodź na spotkania z fotografami, szukaj wszelkich porad, jak robić dobre zdjęcia lustrzanką. Podpatruj różne style i metody, a wkrótce wypracujesz swoje własne. Dziel się wiedzą i pozwól się oceniać, by stawać się coraz lepszym. Bierz też udział w konkursach - to motywuje do działania, a zwycięstwo może zapewni Ci kiedyś lepszy sprzęt (a na pewno jest szalenie miłe).

Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką? Łamiąc zasady!

"Nie istnieją reguły opisujące dobrą fotografię, są tylko dobre fotografie."

Słowa Adamsa, to prawda stara jak świat, ale sprawdza się zawsze - kreatywność i odważne podejście do fotografowania mogą dać w rezultacie świetne zdjęcie, nawet jeśli nie w pełni zgodne z kanonem. Żeby łamać zasady, trzeba je jednak na początku znać. Ale pamiętaj też: "Najlepsze zdjęcia są popełniane przez błędy."

Leave a Comment