Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem? Praktyczny poradnik
Podobno najlepszy aparat to taki, który mamy przy sobie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób rezygnuje z aparatów fotograficznych na rzecz tych wbudowanych w nasze smartfony. Na przeciw wychodzą nam tutaj również producenci telefonów, wyposażając je w aparaty o coraz lepszych parametrach, a co za tym idzie, pozwalające na robienie zdjęć o naprawdę zaskakującej jakości.
Na korzyść zdjęć robionych telefonem przemawia również fakt, że publikacja naszego zdjęcia zajmuje zaledwie kilka minut. Ciekawe ujęcie, ujmujące zestawienie kolorów czy ważne wydarzenie możemy szybko zamknąć w kadrze i niemal natychmiast podzielić się nim z bliskimi osobami.
Jest jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę jeżeli chcemy, aby nasze zdjęcia były poprawnie wykonane pod względem technicznym. Przedstawiamy Wam kilka praktycznych porad co zrobić, żeby zrobione przez nas zdjęcia stały się czymś więcej niż przypadkową fotografią.
Jak zrobić dobre zdjęcie telefonem? – czyli krótka checklista
1. Zadbaj o obiektyw - przed każdym jednorazowym użyciem aparatu dokładnie przetrzyj i wyczyść obiektyw.
2. Włącz tryb siatki lub wyobraź sobie dwie linie pionowe i poziome – ekran dzieli się wtedy na 9 części. W miejscach przecięcia tych linii umieść ważne dla Ciebie elementy ekspozycji.
3. Umieść fotografowany obiekt najbliżej promieni słonecznych, jednak poza nimi
4. Zaopatrz się w kawałek brystolu, styropian czyli tzw. blendę (reflektor). Pozwoli odbić światło, a tym samym doświetli fotografowany obiekt.
5. Zapoznaj się ze wszystkimi trybami jakie oferuje twój telefon (zdjęcie panoramiczne, tryb HDR)
6. Wykonaj zdjęcie bez filtrów
7. Nie używaj cyfrowego zooma – w praktyce jego użycie powoduje, że zdjęcie traci na jakości
8. Obróbka zdjęcia – za pomocą aplikacji i zawartych w niej filtrów i presetów
Zadbaj o obiektyw
Brudne, porysowane szkiełko obiektywu może skutecznie zepsuć nawet najlepszy i najbardziej oryginalny kadr. Ponieważ telefon często wędruje w czeluściach naszych kieszeni, plecaków i torebek, warto zabezpieczyć go odpowiednią ochronną obudową i przed każdym jednorazowym użyciem aparatu dokładnie przetrzeć i wyczyścić obiektyw.
Kompozycja zdjęcia
Zapewne zależy Ci, aby Twoje zdjęcia były spójne i miały zrozumiały przekaz, a co za tym idzie - podobały się innym ludziom? Z pomocą przychodzą nam tutaj zasady kadrowania zdjęć. W zależności od aparatu możesz wyobrazić sobie, że zdjęcie dzielą na części dwie linie pionowe i poziome, lub włączyć pomocny w tym wypadku tryb siatki, który nakłada nam te linie automatycznie na kadr.
W ten sposób ekran dzieli się na 9 części. Miejsca przecięcia tych linii to tak zwane mocne punkty obrazu i właśnie w nich powinniśmy umieszczać ważne dla nas elementy ekspozycji, na które chcemy zwrócić uwagę.
Światło
Kluczem do jasnych, wyraźnych zdjęć robionych telefonem z lepszą ostrością i wyższym kontrastem jest światło. Im jest go więcej, tym bardziej możemy liczyć na lepszą jakość naszej fotografii. Nie znaczy to jednak, że powinniśmy umieścić fotografowany obiekt bezpośrednio w słońcu. Najlepszy efekt da umieszczenie go możliwie najbliżej promieni słonecznych, jednak poza nimi.
Światło kontrowe, czyli padające z tyłu, będzie najbardziej klimatyczne. Dzięki takiemu ustawieniu nasze zdjęcie nabierze głębi, a fotografowany obiekt będzie miał wyraźnie widoczną fakturę. Światło boczne z kolei daje efekt trójwymiarowości i świetnie oddaje nasycenie kolorów.
Przy fotografowaniu telefonem jedzenia czy mniejszych przedmiotów w warunkach domowych pomocna będzie blenda, czyli reflektor. Nie musi być profesjonalna - wystarczy nam kawałek białego brystolu, styropian czy folia aluminiowa. Cokolwiek, co odbije nam światło, a tym samym doświetli fotografowany obiekt. Blendę ustawiać można tak naprawdę dowolnie, sprawdzając jak przy danym ułożeniu rozkładają się światła i cienie i czy odpowiada to efektowi jaki chcemy osiągnąć.
Wykorzystaj funkcje swojego telefonu
Aparaty w telefonach komórkowych mają dostępnych coraz więcej interesujących funkcji. Na pewno warto jest z nich korzystać i otrzymywać ciekawe rezultaty, np. funkcja zdjęcia panoramicznego czy tryb HDR, który pozwoli nam na zrobienie zdjęcia pełnego detali i dobrze oświetlonego.
Warto zapoznać się ze wszystkimi trybami jakie oferuje nasz aparat i samemu zdecydować, które są dla nas najbardziej odpowiednie i z jakich będziemy najczęściej korzystać.
Nie zapominajmy również o sprawdzeniu, które funkcje możemy ustawić samodzielnie i starać się zawsze indywidualnie dobierać te parametry do zdjęcia. Te automatycznie dobrane przez telefon nie zawsze przełożą się na lepszą jakość fotografii.
Odrzuć cyfrowy zoom
Zoom cyfrowy, czyli zbliżenie i powiększenie, teoretycznie powinno poprawić i ułatwić zrobienie zdjęcia telefonem. W praktyce jednak jego użycie powoduje, że zdjęcie znacznie traci na jakości i staje się rozmyte. W miarę możliwości starajmy się podejść bliżej fotografowanego obiektu lub wykadrować zdjęcie już po jego wykonaniu w programie przeznaczonym do edycji zdjęć - to rozwiązanie, które uratuje niejedno zdjęcie!
Obróbka zdjęcia w telefonie
Aparat w telefonie często sam wykonuje za nas drobne kosmetyczne poprawki jak zmiana kontrastu czy nasycenia barw. Możemy jednak samemu nanieść zmiany, które nadadzą naszemu zdjęciu zupełnie nowy i odpowiedni klimat.
Większość aplikacji do edytowania zdjęć proponuje nam nie tylko poprawienie konkretnych parametrów, ale również nałożenie na zdjęć filtrów, czy presetów. Są to efekty odmieniające i upiększające kolory na zdjęciach, co pozwala nam uzyskanie np. efektu retro, wpuszczenie do zdjęcia więcej światła czy podkręcenie kolorów do bardzo żywych i nasyconych.
Przepuszczając zdjęcia przez odpowiednie filtry możemy pozornie zwykłą i niczym nie wyróżniającą się fotografię zamienić w przyciągające uwagę dzieło sztuki.
Wszystkie powyższe rady dotyczą technicznych wytycznych jak zrobić dobre zdjęcie telefonem. Nie zapominajmy jednak, że dobre zdjęcie to przede wszystkim pomysł i umiejętność dostrzeżenia chwili i uchwycenia jej w odpowiednim momencie. Dlatego najlepszą radą jest po prostu ćwiczenie - fotografowanie kadrów z życia codziennego i wszystkiego, co nas otacza. Aparat w telefonie daję nam tę możliwość, ponieważ towarzyszy nam przez większość dnia. A nigdy nie wiadomo kiedy spotka nas coś, co warto zachować nie tylko w głowie, ale również na zdjęciu.
Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką? Porady i wskazówki
Aparaty typu lustrzanka są coraz bardziej popularne wśród fotografów amatorów. Jak robić profesjonalne zdjęcia lustrzanką i w pełni wykorzystywać potencjał aparatu fotograficznego?
Jak robić zdjęcia lustrzanką w trybie manualnym?
Tryb manualny w lustrzance a trójkąt ekspozycji
Jak robić ostre zdjęcia lustrzanką
Aparaty typu lustrzanka stają się coraz bardziej przystępne cenowo – nowy, dobry, półprofesjonalny sprzęt można kupić już za około 1,5 tys. zł. Ceny będą jeszcze niższe, jeśli zdecydujemy się na kupno aparatu z drugiej ręki. Z tego typu aparatów korzystają zarówno amatorzy, jak i osoby, które mają już doświadczenie w fotografowaniu. Każdy może robić dobre zdjęcia aparatem typu lustrzanka, należy jednak poświęcić wystarczającą ilość czasu na opanowanie podstawowej wiedzy i umiejętności związanych zarówno z samą fotografią, jak i z obsługą aparatu.
Jak robić zdjęcia lustrzanką w trybie manualnym?
Właściwie wszystkie nowoczesne lustrzanki dostępne na rynku są wyposażone w możliwość fotografowania w trybie manualnym. Aparaty te posiadają też funkcje fotografowania w trybach półautomatycznych, na przykład z preselekcją przysłony. Wybór takich trybów sprawdza się podczas dynamicznych sytuacji, na przykład w fotografii reportażowej, gdy nie ma czasu na manualne ustawianie i zmienianie parametrów przy każdym zdjęciu.
Tryb manualny jest polecany wszystkim osobom, które chcą nauczyć się świadomie robić zdjęcia . W trybie automatycznym to aparat dobiera wszystkie potrzebne parametry. Jednak trzeba mieć na uwadze, że sprzęt nie jest zawsze niezawodny i czasem może zdarzyć się, że zdjęcie wyjdzie zbyt ciemne albo prześwietlone. Dlatego nie zawsze warto ufać automatyce aparatów. Po drugie, robiąc zdjęcia w trybie manualnym, początkujący fotograf szybciej nauczy się podstaw fotografii i będzie mógł w pełni kontrolować to, jak fotografuje i uzyskiwać na zdjęciach dokładnie takie efekty, jakie chce.
Tryb manualny w lustrzance a trójkąt ekspozycji
Tryb manualny w lustrzankach pozwala w pełni kontrolować trzy podstawowe parametry: czas otwarcia migawki, wartość przysłony i czułość ISO. Te trzy elementy tworzą tzw. trójkąt ekspozycji .
Czas otwarcia migawki określa, jak długo światło pada na matrycę aparatu. Im czas otwarcia jest krótszy, tym mniej światła dotrze przez obiektyw. Czas ekspozycji najczęściej wynosi ułamki sekund, na przykład 1/50s czy 1/1000s, jednak może też wynosić 30s. Bardzo krótki czas otwarcia migawki pozwala na zamrożenie ruchu. Z kolei im czas otwarcia będzie dłuższy, tym ruch będzie bardziej rozmyty. Najłatwiej to zobrazować, robiąc zdjęcia wodzie w fontannie. Przy bardzo krótkim czasie otwarcia migawki na zdjęciu będzie widać pojedyncze krople. W przypadku ustawienia dłuższego czasu, strumień wody będzie rozmazany.
Wartość przysłony , drugi z parametrów, również określa, ile światła wpada przez obiektyw. Im większa wartość przysłony, tym otwór przysłony jest mniejszy, więc do aparatu wpada mniej światła. Wysoka wartość przysłony to np. f/16. Z kolei im przysłona ma mniejszą wartość (np. f/5.6), tym otwór jest większy i – co za tym idzie – przez obiektyw wpada więcej światła. Przysłona jest odpowiedzialna również za głębię ostrości . Mała głębia ostrości sprawia, że jeden główny obiekt na fotografii jest ostry, a reszta rozmyta. Małe głębie ostrości są wykorzystywane np. przy fotografii portretowej. Jeśli jednak zależy nam, by wszystkie obiekty na zdjęciu, niezależnie od odległości od obiektywu, były ostre, musimy ustawić dużą wartość przysłony. Fotografia krajobrazowa wymaga zazwyczaj używania dużej wartości przysłony (np. f/16 i więcej).
Czułość ISO , trzeci z parametrów, pozwala na robienie poprawnie naświetlonych zdjęć w różnych warunkach oświetleniowych. Im wyższa czułość ISO, tym zdjęcie będzie jaśniejsze, ale również na zdjęciu będą pojawiać szumy, więc jego jakość będzie gorsza. Najczęściej dzieje się tak w przypadku fotografowania na zewnątrz w nocy. Gdy fotografujemy w dobrych warunkach oświetleniowych, czułość ISO powinna być jak najmniejsza.
Czas otwarcia migawki, wartość przysłony i czułość ISO wzajemnie na siebie wpływają. Jeśli więc np. ustawimy czas otwarcia migawki na krótszy, musimy to zrekompensować zwiększeniem czułości ISO albo wartości przysłony.
Jak robić ostre zdjęcia lustrzanką
Jeśli chcemy robić ostre zdjęcia „z ręki”, najważniejszy jest odpowiednio krótki czas otwarcia migawki. Najogólniej mówiąc, czas otwarcia migawki powinien być odwrotnością ogniskowej obiektywu. Czyli jeśli fotografujemy z wykorzystaniem obiektywu o ogniskowej 50 mm, fotografując „z ręki” powinniśmy ustawiać czas na co najmniej 1/50s, by zdjęcie wyszło nieporuszone. Przy dłuższych czasach należy korzystać ze statywu, na przykład fotografując w słabo oświetlonym pomieszczeniu albo w nocy.
Kolejną z ważnych kwestii jest korzystanie z autofokusa. Im lepsze automatyczne ustawienie ostrości, tym lepiej. Jeśli sytuacja nam na to pozwala, na przykład przy fotografowaniu statycznych obiektów, lepiej korzystać z manualnego ustawienia ostrości.
Fotografowanie aparatem typu lustrzanka może przynieść wiele satysfakcji. Robienie dobrych zdjęć wymaga, by fotograf znał zarówno podstawy fotografii, jak i swój sprzęt. Dzięki temu zdjęcia będą dobrze wykadrowane, prawidłowo oświetlone i ostre.
Jak robić dobre zdjęcia lustrzanką? Kilka sprawdzonych sposobów
Nawet najlepszy aparat niewiele pomoże, kiedy będzie w rękach osoby, która nie zna się na fotografii. Jednak nic straconego! Wystarczy, że poznasz kilka niezawodnych porad dotyczących ustawień aparatu i samego robienia ostrych zdjęć przy pomocy lustrzanek, a szybko dostrzeżesz pozytywne rezultaty.
Kup lustrzankę wysokiej jakości
Jeśli zależy ci na jakości to bez zastanowienia powinieneś zakupić lustrzankę. W ten sposób będziesz mógł uzyskać rzeczywisty obraz na fotografii, który nie został wcześniej przetworzony elektronicznie. Poza tym aparaty tego typu są znacznie większe, ale też wyróżniają się większą głębokością obrazu, co przy prawidłowym wykorzystaniu sprzętu, jest nieporównywalnie efektowniejsze. Zatem, jeśli chcemy dostrzec różnicę między aparatem cyfrowym a lustrzanką oraz raz na zawsze nauczyć się wydobywać wszystkie jej funkcje, to powinniśmy postawić na ten model https://proclub.pl/strefa_canon/lustrzanki_zaawansowane/canon_eos_5d_mark_iv_body_wiosna_2019.html.
Trening czyni mistrza
To prawda stara jak świat, jednak nie nauczysz się obsługiwać prawidłowo lustrzankę, jeśli nie będziesz jej wykorzystywać. I to bardzo często. Już samo robienie zdjęć, nawet bez znajomości szczegółów technicznych, sprawi, że zaczniesz wyciągać wnioski, dostrzeżesz różnicę w ilości światła, która lepiej wygląda na fotografiach itd. Jeśli zamierzasz robić zdjęcia codziennie, to warto, abyś na koniec każdego dnia przejrzał efekt swojej pracy. Wtedy przeanalizuj każdą fotografię, wykasuj próby nie odpowiednio naświetlone lub niskiej jakości. W ten sposób dowiesz się też, czego tak naprawdę oczekujesz lub co szczególnie trzeba poprawić. Zdawanie sobie sprawy z tego, czego się nie wie jest wyjątkowo pomocne.
Zwróć uwagę na ostrość
Największą bolączką, głównie początkujących posiadaczy lustrzanek, jest nieodpowiednia ostrość zdjęć. Poznaj 4 sposoby, dzięki którym twoje zdjęcia zawsze będą wyraźne i odpowiednio nasycone.
Sposób 1. – Dopasuj czas migawki
Bardzo ważne jest ustawić czas migawki tak, aby odpowiadał ogniskowej obiektywu, który posiadasz. Przykładem może być obiektyw, którego ogniskowa wynosi 60 mm, a czas migawki w takiej sytuacji powinien osiągać 1/60s.
Sposób 2. – Ustaw odpowiednio ISO
Dużą różnicę możemy zaobserwować, gdy podniesiemy współczynnik ISO. Zatem, kiedy mamy problemy z ostrością, to dobrym rozwiązaniem będzie stopniowe podwyższenie tego parametru i sprawdzenie uzyskanego efektu. Jeśli jednak osiągnęliśmy zamierzony cel dzięki zmianie czasu migawki, to ISO może pozostać bez zmian.
Sposób 3. – Kup statyw
Początkujące osoby mają problemy z prawidłowym trzymaniem lustrzanki. Nic w tym dziwnego, jednak dobrym rozwiązaniem będzie na początku zakupienie statywu z dobrej jakości głowicą. W ten sposób bez problemu dopilnujesz też linie kadrowe.
Sposób 4. – Stabilizuj obraz
Jeśli jednak wolisz robić zdjęcia z ręki to przydatną funkcją może być stabilizacja obrazu. Szybko zauważysz pozytywną poprawę ostrości. Jednak należy pamiętać o wyłączeniu tej funkcji, gdy używa się statyw.
Leave a Comment