Fotografia nocna - od czego zacząć? [poradnik]

Jak robić zdjęcia telefonem w nocy?

Dzięki dynamicznemu postępowi technologicznemu miłośnicy fotografowania mogą czerpać ogromną przyjemność z robienia zdjęć bez użycia profesjonalnej lustrzanki. Najnowsze smartfony mogą pochwalić się nieprzeciętnymi możliwościami fotograficznymi, dzięki czemu wykonane za ich pomocą zdjęcia potrafią wywrzeć zaskakująco imponujące wrażenie. Nie jest żadnym odkryciem, że za dnia znacznie łatwiej robi się efektowne zdjęcia, jednakże nocą również jest to możliwe.

Dlatego też możemy zrobić sesje zdjęciową nawet wieczorną porą, czyli przy słabym oświetleniu. Po zmierzchu czeka na nas bowiem wiele atrakcji w mieście, ale i pewne nieudogodnienia w postaci szumów. Jak zatem robić zdjęcia telefonem w nocy, aby uzyskać satysfakcjonujące efekty?

Dlaczego zdjęcia wykonywane przy słabym oświetleniu są dużo gorszej jakości?

Wykonywanie zdjęć telefonem w nocy może okazać się problematyczne, zważywszy na kolorowe punkciki czy też nawet plamy, które pojawiają się w przypadku fotografii z wysoką czułością ISO. To z kolei przyczynia się do tego, że trudno jest na fotografii oddać dobrze szczegóły. Są oczywiście dostępne systemy odszumiania, jednakże zwykle powodują one efekt rozmycia. Problemem też jest gorsze oddawanie kolorów i mniej celnie pracujący autofocus. Dlatego też warto fotografować tam, gdzie jest jasno. Można również poprosić kogoś o doświetlenie fotografowanego obiektu ekranem smartfona czy diodą LED. Lepiej doświetlone są też miejsca w pobliżu witryn sklepowych, podświetlanych reklam czy latarni.

Na co zwracać uwagę i jak robić lepsze zdjęcia smartfonem nocą?

W przypadku nowych smartfonów często mamy do dyspozycji tryb nocny, jednakże nie zawsze automatyczne ustawienia są w stanie poradzić sobie z nocnymi ciemnościami. Jest to więc tylko półśrodek, który nie gwarantuje, że nasze zdjęcia nie będą rozmazane, zbyt ciemne, nieostre czy zaszumione. W związku z tym warto więc zawczasu poznać wskazówki, dzięki którym możliwe będzie zwiększenie jakości wykonywanych zdjęć nocą. Jako, że wysokie ISO wiąże się z problemem szumów, warto przejrzeć ustawienia w smartfonie i ręcznie zmienić czułość ISO. Im jest ona niższa, tym mniej szumów jest generowanych przez matrycę. Za niską i korzystną wartość uznaje się ISO sto czy dwieście. Nie bez znaczenia jest także obiektyw na naszym smartfonie. Więcej światła dotrze do matrycy, jeśli postawimy na jaśniejszy obiektyw. Wówczas skrócimy czas naświetlania i obniżymy wartość ISO. Do nocnych zdjęć polecane są szkła o wartości nieprzekraczającej f/2.8. W przypadku smartfonów z wyższej półki można liczyć nawet na obiektywy z f/2.4, czy f/2.

Ciekawą opcją na rynku są szerokokątne obiektywy do smartfonów, czyli gadżety zwiększające potencjał aparatu na telefonie. Szeroki kąt rzeczywiście daje znacznie szerszą perspektywę i idealnie sprawdza się w plenerze. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest zaoszczędzenie czasu na przerabianie zdjęć, gdyż za pomocą szerokokątnego obiektywu z funkcjami Macro, czy Fish Eye (rybie oko) można na tyle podkręcić zdjęcie, że śmiało można opublikować je bez dodatkowej obróbki. Jest to świetny wybór, jeśli chcemy uwiecznić na zdjęciu drobne szczegóły. Wystarczy nałożyć tego typu obiektyw na czubek smartfona, aby móc przystąpić do fotografowania, a więc nie ma potrzeby łączenia się z Bluetooth czy też uruchamiania jakiejś aplikacji. Urządzenie jest proste w obsłudze i intuicyjne, a do tego charakteryzuje się niewielkim rozmiarem i lekkością. Jeśli chcemy więc poprawić warunki podczas robienia zdjęć nocą, to warto rozważyć zakup szerokokątnego obiektywu. Koszt takiego urządzenia w stosunku do jakości jest jak najbardziej adekwatny.

W celu poprawienia jakości zdjęć robionych nocą, warto wyposażyć się w statyw, dzięki czemu fotografie będą nieporuszone i poprawi się ich ostrość. Można też posłużyć się naturalną podpórką w postaci ławki czy murka. Zaleca się też fotografować na wydechu. Obiekty ruchome warto zaś fotografować, stosując długi czas naświetlania. Należy też pamiętać o ustawieniu dobrego balansu bieli.

Co więcej, poprawić jakość zdjęć wykonywanych nocą można także za pomocą niektórych aplikacji na smartfonie. Przykładem jest aplikacja Kainza Nighttime Photography. Jej twórca próbuje uzyskać możliwości podobne do ustawień, jakie znajdziemy na profesjonalnych lustrzankach. Dzięki takiej aplikacji zyskać będzie można dostęp do ustawień czasu, ostrości czy wartości ISO. Nie brakuje też programów do odszumiania fotografii. Lepiej wyglądają również zdjęcia wykonane w czerni i bieli.

Źródło:

Jak robić dobre zdjęcia nocą?

Zdjęcia nocne, które zazwyczaj widzimy na różnych portalach są bardzo efektowne. Co zrobić, aby nasze zdjęcia wyglądały tak samo lub podobnie? W tym artykule podpowiemy Wam, na co zwracać uwagę, aby poprawić swoją technikę robienia zdjęć nocą.

4.9

Dowiedz się jak profesjonalnie fotografować krajobrazy tak, aby Twoje zdjęcia wyglądały niczym te z folderów biur podróży. Spraw by budziły zachwyt i podziw oglądających. Dowiedz się więcej

ISO

Na jakość zdjęcia zrobionego przy słabym oświetleniu wpływa bardzo wiele czynników. Jednym z nich jest ISO. Im wyższe ISO, tym jaśniejsze zdjęcie. Natomiast poziom jego zaszumienia będzie coraz większy, co negatywnie wpłynie na jakość. Dlatego nie należy przesadzać z wartościami ISO przy fotografii nocnej.

Przysłona

Kolejnym bardzo ważnym elementem jest przysłona, dzięki której jesteśmy w stanie osiągnąć konkretny efekt na zdjęciu. Jeśli przysłona będzie całkowicie otwarta lub jej wartości będą bardzo niewielkie, to uzyskamy piękne rozmazane tło. Natomiast jeśli zamkniemy przysłonę do wyższych wartości, to nasze zdjęcie będzie ostrzejsze.

Czas naświetlania

Jednym z najważniejszych czynników jest również czas naświetlania. To właśnie dzięki niemu będziemy w stanie osiągać przepiękne efekty takie jak malowanie światłem. Jeśli nie będziesz chciał wykorzystywać czasu naświetlania do tego typu efektów, będziesz też w stanie robić naturalne zdjęcia w nocy.

Balans bieli

Kolejnym ważnym parametrem przy robieniu zdjęć w nocy jest white balance, czyli balans bieli. Musisz wiedzieć, że jeśli robisz zdjęcia w nocy i zastajesz jakieś światło np. światło latarni, to barwa tego zdjęcia zazwyczaj będzie bardzo przełamana. Wpływa na to fakt, że w latarniach które są instalowane przy drodze, żarówki są bardzo różne - od wolframowych, poprzez sodowe czy rtęciowe. Możemy się spotkać również z jakimiś świetlówkami, które będą nam rzucały światło i bardzo możliwe, że będą właśnie przełamywały balans bieli na naszym zdjęciu.

Zauważ, jak to wygląda w przypadku lewego zdjęcia, gdzie fotograf zdaje się na tryb automatyczny i zdjęcie wychodzi bardzo żółto. Natomiast z prawej strony widzimy porównanie - w niektórych partiach tego zdjęcia oświetlenie jest bardzo żółte, a w innych partiach zmienia się - od lekko niebieskiego do białego. Taka kolorystyka również wygląda niezbyt atrakcyjnie na fotografii. Niemniej nie zawsze będziemy w stanie wyeliminować każdy z czynników, które już zastaniemy na naszym zdjęciu.

Potrzebne akcesoria

Do zdjęć nocnych przydadzą nam się akcesoria:

Statyw - Głównym dodatkiem który należy wykorzystać przy okazji zdjęć nocnych jest statyw. Jest on bardzo ważny, ponieważ jeśli robimy zdjęcia z dłuższym czasem naświetlania, to nie jesteśmy w stanie utrzymać stabilnie aparatu tak, aby nie zadrżała nam dłoń. W efekcie zdjęcie wyjdzie rozmazane.

- Głównym dodatkiem który należy wykorzystać przy okazji zdjęć nocnych jest statyw. Jest on bardzo ważny, ponieważ jeśli robimy zdjęcia z dłuższym czasem naświetlania, to nie jesteśmy w stanie utrzymać stabilnie aparatu tak, aby nie zadrżała nam dłoń. W efekcie zdjęcie wyjdzie rozmazane. Wężyk spustowy - Warto wziąć ze sobą wężyk spustowy lub też pilot, który bardzo często dołączany jest w zestawie do aparatu. Dzięki niemu nie będziemy musieli przyciskać spustu migawki na aparacie, wystarczy wyzwolić go właśnie za pomocą takiego pilota. Każde mikrodrganie przy zdjęciu nocnym obniży nam jakość fotografii, dlatego tego typu akcesorium jest bardzo pomocne przy zdjęciach nocnych.

- Warto wziąć ze sobą wężyk spustowy lub też pilot, który bardzo często dołączany jest w zestawie do aparatu. Dzięki niemu nie będziemy musieli przyciskać spustu migawki na aparacie, wystarczy wyzwolić go właśnie za pomocą takiego pilota. Każde mikrodrganie przy zdjęciu nocnym obniży nam jakość fotografii, dlatego tego typu akcesorium jest bardzo pomocne przy zdjęciach nocnych. Lampa błyskowa - Jeżeli chcemy robić portrety nocą, to może nam się przydać lampa błyskowa. Często światło, które zastaniemy wystarczy nam do prawidłowego oświetlenia twarzy. Mimo to, może zdarzyć się tak, że będziemy mieć tylko i wyłącznie ciemną sylwetkę, przez co taka lampa błyskowa bardzo nam pomoże.

- Jeżeli chcemy robić portrety nocą, to może nam się przydać lampa błyskowa. Często światło, które zastaniemy wystarczy nam do prawidłowego oświetlenia twarzy. Mimo to, może zdarzyć się tak, że będziemy mieć tylko i wyłącznie ciemną sylwetkę, przez co taka lampa błyskowa bardzo nam pomoże. Bateria zapasowa - Kolejnym akcesorium, o które warto zadbać jest dodatkowa bateria. W czasie zdjęć nocnych przy włączonym Live View (podgląd na wyświetlaczu) nasza bateria szybciej się wyczerpuje.

Format zapisu zdjęć

Jeśli robisz zdjęcia nocne, to zapisuj je w formacie RAW. Tego typu format pozwoli Ci na lepszą obróbkę zdjęć, które robisz, przez co będziesz w stanie wyciągać z niego dodatkowe światło, czy też przytłumić za mocne oświetlenie. W przypadku zdjęć w formacie .JPG takiej możliwości nie ma, ponieważ każda ingerencja w zdjęcie będzie bardzo widoczna.

Tryby wbudowane

Aparat może być wyposażony w tryby, które będą nam pomagać w pracy. Takim najprostszym trybem jest oczywiście tryb automatyczny. Mimo to, nie będziemy się na nim skupiać. Zwróćmy uwagę szczególnie na trzy tryby, które zazwyczaj są wbudowane w aparat.

Pierwszym trybem jest tzw. tryb B, czyli Bulb. Jeżeli robimy zdjęcia, w których zależy nam na dłuższym czasie otwarcia migawki, to właśnie ten tryb powinien zostać zastosowany. Migawka otwiera się nam w momencie, gdy przycisk spustu migawki jest wciśnięty, a zamknie się dopiero wtedy, gdy go puścimy. Dzięki temu będziemy w stanie uzyskiwać bardzo duże czasy naświetlania.

Kolejnym trybem jest już zdefiniowany tryb do zdjęć nocnych, który sam jest w stanie dopasować parametry zdjęcia, podobnie jak w trybie automatycznym.

Jeżeli jesteś nieco bardziej zaawansowanym użytkownikiem, to oczywiście możesz korzystać z tryby manualnego, w którym masz całkowity wpływ na zdjęcie, które robisz.

Fotografia nocna - od czego zacząć? [poradnik]

Wreszcie zaczyna się robić naprawdę ciepło, a wiosna to doskonała pora na zdjęcia nocne! Oczywiście, w zimie również da się zrobić świetne fotografie, ale mogę się założyć, że większość z Was nie lubi marznąć i mieć skostniałych rąk od obsługi aparatu. Ja nie lubię.

Zdjęcia nocne to bardzo ciekawy i efektowny typ fotografii. Miasta, które najczęściej fotografujemy za dnia, nocą nabierają zupełnie innego charakteru. Podczas podróży zawsze warto zrobić chociaż kilka zdjęć nocnych, które będą stanowiły uzupełnienie reportażu z wyjazdu. Wcale jednak nie trzeba nigdzie jechać, żeby wykonać interesujące fotografie nocne. Oto kilka rad, dzięki którym tego typu zdjęcia będą lepsze!

Nie fotografuj w środku nocy

Być może zabrzmi to głupio, ale najlepsze zdjęcia nocne wychodzą w tzw. błękitnej godzinie, która zaczyna się od momentu zajścia słońca. Niebo robi się wówczas granatowe, a miasto zaczynają wypełniać światła latarni. Osobiście najbardziej lubię ostatnie chwile magicznej godziny, kiedy niebo jest już prawie czarne, ale widać na nim jeszcze resztki dnia. Przed wyjściem na zdjęcia nocne sprawdź, o której zachodzi słońce. Dzięki temu lepiej zaplanujesz nocną sesję.

Czy to znaczy, że zdjęcia zrobione później będą złe? Oczywiście, że nie! Jeśli jesteśmy na wczasach, nie zawsze możemy zaplanować, że np. od godziny 19:42 będziemy stać ze statywem i czekać na zajście słońca. Zdjęcia robione w nocy również mogą być ciekawe, ale musimy pogodzić się z czarnym niebem.

Wykorzystaj ruch!

Do fotografowania miasta warto użyć długich czasów naświetlania. Dzięki temu jeżdżące samochody będą wyglądały jak świetlne smugi, a poruszający się ludzie znikną lub zamienią się w niewyraźne postacie.

Można też pokusić się o sfotografowanie np. siedzących osób mijanych przez przechodniów.

Dobrze spakuj torbę

Do fotografii nocnej niemal niezbędny będzie statyw. Dzięki niemu ujęcia będą stabilne i będzie można wykorzystać naprawdę długie czasy naświetlania. Do torby spakuj również wężyk spustowy, dzięki któremu unikniesz poruszenia zdjęcia w momencie naciskania spustu migawki. Pamiętaj także o zabraniu zapasowej baterii. Podczas fotografowania w trybie live view akumulator dużo szybciej się rozładowuje.

Ale czy bez statywu nie da się zrobić nocnego zdjęcia? Będzie to dużo trudniejsze, a długie smugi zostawiane przez światła samochodów nie będą możliwe do uzyskania, ale jeśli idziesz wieczorem przez miasto, wykorzystaj możliwości swojego aparatu! Na szczęście czasy, kiedy ISO 400 zaliczaliśmy do wysokich czułości, dawno minęły i jeśli mamy aparat z matrycą nie mniejszą niż 1”, zwykle bez problemu można użyć czułości ISO 1600 lub 3200. Jeśli połączymy to z dość jasnym obiektywem i stabilizacją matrycy lub optyczną, może się okazać, że nocne zdjęcia zrobione z ręki będą całkiem niezłe.

[ 1 / 3 ]

Układy stabilizacji pozwalają na wydłużenie ekspozycji nawet o 3EV, a jeśli zdjęcia przeznaczone będą głównie do Internetu, nawet bez statywu można osiągnąć zadowalające efekty.

Co z ustawieniami?

Przede wszystkim należy pamiętać o zapisie RAW. Pozwoli to na późniejszą obróbkę pod kątem balansu bieli, jak również przywracanie szczegółów ze świateł i cieni. Najlepiej używać maksymalnie niskiego ISO, aby jakość zdjęć była możliwie wysoka.

Należy jednak zapomnieć o otwieraniu przysłony do maksymalnych wartości.

Źródła światła, które pojawią się w kadrze przy dużym otworze przysłony, będą przypominały duże, jasne plamy. Przymykając przysłonę, osiągniesz ciekawy efekt gwiazdek wokół latarni. Jeśli fotografujesz ze statywu, koniecznie pamiętaj o wyłączeniu stabilizacji. Ja kilka razy o tym zapomniałem, co skutkowało poruszonymi zdjęciami. W tym wypadku obowiązuje prosta zasada: z ręki ze stabilizacją, ze statywu - koniecznie bez.

Nie tylko w mieście

Fotografia nocna to nie tylko zdjęcia w mieście. Warto wybrać się również za miasto, aby uwiecznić gwieździste niebo. Wtedy oczywiście nie działa zasada złotej godziny, takie zdjęcia najlepiej robić przynajmniej 2-3 godziny po zajściu słońca. Dobrze jest także wybrać dzień, kiedy księżyc jest w nowiu, wówczas nie zdominuje całego zdjęcia. Parametry przy tego typu kadrach będą również zdecydowanie bardziej wyśrubowane: otwarty obiektyw, czas 15-30 sekund, ISO 800-3200. Dlaczego nie naświetlać dłużej? Jak wszyscy wiemy, Ziemia kręci się wokół własnej osi, więc przy dłuższym naświetlaniu gwiazdy będą rozmazane.

[block position="inside"]563[/block]

Pamiętaj również, że przy tego typu fotografii trzeba wykonać tzw. darki, czyli klatki z nałożonym deklem na obiektyw, tak aby zrobić mapę gorących i martwych pikseli. Jeśli Twój aparat nie jest już najnowszy, pewnie tych kolorowych punktów będzie całkiem dużo. Na szczęście można je stosunkowo łatwo usunąć (temu zagadnieniu poświęciłem osobny poradnik).

Na koniec

Leave a Comment