Najważniejsze aspekty w fotografii

10 zasad kompozycji, które musisz znać

Po co dzielić zdjęcia na 9 części? Kiedy warto fotografować z dołu, a kiedy z góry? Jak zbudować głębie na zdjęciu? Rozpoczynając przygodę z fotografią warto poznać zupełnie podstawowe zasady komponowania zdjęć, które możesz wykorzystać w niemal każdej sytuacji.

Reguła trójpodziału

Fot. PhotopediaPhotos / Flickr

To podstawowy podział rządzący zasadami kompozycji w fotografii. Podziel zdjęcie na trzy równe części w pionie i poziomie. Postaraj się umieści najważniejsze elementy na zdjęciu w punktach przecięcia linii. Dzięki temu Twoje zdjęcia zachowają odpowiedni balans i zapanuje na nich porządek.

Naturalne ramki

Fot. extranoise / Flickr

Wypatruj naturalnych ramek w miejscu, gdzie robisz zdjęcia. Rozejrzyj się dookoła siebie, a zobaczysz, że otacza nas mnóstwo naturalnych ramek. Czym one są? Ramką może być otwarte okno, drzewa, ruiny czy dziura w płocie. Możesz wykorzystać elementy w otoczeniu do stworzenia kompozycji na zdjęciu tworząc ramkę z głównym obiektem fotografii w środku. Więcej na ten temat przeczytasz w poradniku Fotografie w naturalnych ramkach.

Linie

Fot. samholland / Flickr

Kiedy patrzysz na zdjęcie Twój wzrok podąża za liniami. Możesz to wykorzystać. Skomponuj kadr tak, aby pokazać krótką historię lub doprowadzić odbiorcę do najważniejszego punktu w zdjęciu. Otrzymasz interesujące rezultaty, kiedy sfotografujesz obiekt, który pozostawia za sobą długą smugę dymu, albo fale na wodzie. Możesz w ten sposób pokazać, co już wydarzyło się za poruszającym się obiektem. Fotografując możesz spotkać wiele różnych rodzajów linii ? proste, poziome, pionowe, powyginane, obłe. Warto skorzystać z każdej z nich. Więcej na temat wykorzystywania linii w fotografii już niedługo na Fotoblogii.

Proste horyzonty

Morze nie przechyla się, linia dachu domów z zazwyczaj jest prosta, a drzewa nie rosną na ukos ? niestety takie widoki możemy często zaobserwować na wielu zdjęciach początkujących fotografów. Wykonując zdjęcie zwróć uwagę, aby linia horyzontu była prosta. To prosta i krótka rada, ale bardzo ważna i często lekceważona.

Tło

Fot. jackol / Flickr

Nawet najlepiej skomponowane zdjęcie może zostać zupełnie zepsute, jeśli nie zwrócisz uwagi na tło. Podczas fotografowania często skupiamy się tylko na głównym obiekcie. To dobrze, ale z czasem postaraj się zwracać też uwagę na to, co dzieje się za fotografowanym muzykiem czy dziewczyną na spacerze. Zanim naciśniesz na spust postaraj się, aby elementy w tle nie rozpraszały tego, co jest najważniejsze w kadrze. Wykonując zdjęcia możesz spróbować ująć fotografowany obiekt z innego miejsca czy pozycji. Jeśli wykonujesz ustawianą sesję poproś modela / modelkę, aby ustawił się w innym miejscu.

Proste kadry

Fot. Kjunstorm / Flickr

Mawia się, że najlepsze zdjęcia to najprostsze zdjęcia. Chodzi tu głównie o prosty przekaz. Twoje zdjęcia powinny mówić same za siebie. Komponując kadr zastanów się, czy fotografia będzie dla wszystkich zrozumiała i jasna od odbiorze?

Symetria, wzory, znaczki

Fot. visualpanic / Flickr

Ludzki mózg lubi symetrie i porządek, także na zdjęciach. Nie można przesadzać z wyszukiwaniem samych symetrii, ale warto czasem się rozejrzeć za geometrycznie ułożonymi elementami w otoczeniu. W ten sposób możesz odnaleźć w zwykłym, otaczającym nas świecie niesamowite kompozycje, których nie dostrzegamy na co dzień. Wykorzystaj linie, powtarzające się fragmenty, kolory czy znaki, które stworzą harmonijną, symetryczną całość na Twoim zdjęciu.

Fot. marcin-wichary / Flickr

Wielu fanów zbierają również fotografie ze złamana symetrią. Czasem wystarczy jeden mały element, który zakłóci idealne, uporządkowane zdjęcie. Niekiedy warto złamać symetrię, ale trzeba to robić z głową. Zastanów się, w jakim celu chcesz wykorzystać asymetrię?

Fot. visualpanic / Flickr

Warto rozejrzeć się po Internecie w poszukiwaniu interesujących przykładów dobrych zdjęć z wykorzystaniem symetrii. Wiele pięknych kadrów znajdziecie na Flickrze.

Punkt widzenia

Fot. okko-pyykko / Flickr

Zazwyczaj fotografujemy z aparatem przyłożonym do oka lub cyfrówką trzymaną tuż przed sobą. Zanim naciśniesz na spust zastanów się, jak mógłbyś skonstruować bardziej oryginalny i interesujący kadr. Pozycja, z której fotografujesz ma ogromne znacznie dla kompozycji zdjęcia, a także przekazu, jaki fotografia ze sobą niesie. Zamiast fotografować z klasycznej pozycji spróbuj uchwycić swojego modela z dołu (nawet z poziomu podłogi), z góry, z boku, pod kątem, z daleka lub z bliska. Pamiętaj o podstawowych zasadach. Osoba fotografowana z dołu wygląda na zdjęciu na wyższą, niż w rzeczywistości i odwrotnie - fotografując wysokiego modela z góry możesz sprawić, że będzie wyjdzie na zdjęciu na osobę niższą.

Głębia

Fot. visualpanic / Flickr

Fotografie są dwuwymiarowe ? posiadają tylko wysokość i szerokość. Co zrobić, aby zdjęcia posiadały także trzeci wymiar ? głębię?

Głębia obrazu to jedna z najważniejszych cech fotografii krajobrazu, ale jest wyjątkowo przydatna także w innych rodzajach zdjęć. Fotografie krajobrazów bez głębi są płaskie i nudne. Najprostszą metodą stosowaną przez fotografów, malarzy czy grafików jest stworzenie perspektywy za pomocą linii. Pokaż na swoim zdjęciu np. drogę przebiegającą przez cały kadr.

Fot. cptspock / Flickr

Staraj się zastosować 3 plany ? pierwszy (główny, najbliżej odbiorcy), drugi (środkowy) i trzeci (oddalony, czyli tło). W ten sposób możesz nadać swojemu zdjęciu głębi i stworzyć iluzję trzeciego wymiaru.

Kadrowanie

Fot. Krzysztof Basel

W Internecie możemy znaleźć miliony zdjęć, na których główny obiekt jest malutki, a fotograf ujął masę niepotrzebnych rzeczy dookoła. Warto zbliżyć się do fotografowanej osoby przed zrobieniem zdjęcia, ale co zrobić, jeśli takie nieczytelne zdjęcie już powstało? W takiej sytuacji trzeba je odpowiednio wykadrować (przyciąć) w programie do edycji zdjęć. Skup się na najważniejszym elemencie zdjęć i pozbądź się zbędnych elementów.

Kadrowanie, fot. Krzysztof Basel

Jeśli fotografujesz dziewczynę na wakacjach na tle zabytku to przytnij zdjęcie tak, aby było widać przede wszystkim Twoją ukochaną, a nie zimny budynek. Pamiętaj, aby pozostawić trochę miejsce po bokach. Fotografie nie może być zbyt ciasna.

Każdy z tych tematów omówimy szczegółowo już niedługo na Fotoblogii.

Co jest najważniejsze w fotografii?

Co jest najważniejsze w fotografii – światło i ta jedna chwila.

Chciałabym Wam napisać o dwóch dla mnie ważnych kwestiach, które mają dla mnie ogromne znaczenie w zrobieniu ciekawego i mającego „to coś” zdjęcia. Na pierwszym miejscu – Światło i ta jedna chwila. Nie wystarczy aparat i robimy od razu super zdjęcia. Trzeba jeszcze odpowiednio skadrować i się ustawić, by uzyskać wyjątkowy efekt. W swojej fotografii nie używam też zbędnych dodatków, sztucznych teł (gdzie nadrukowane jest drzewo, drzwi, niebo…). Te rzeczy dla mnie wszystko psują. Minimalizm jest najważniejszy, skupiamy się wtedy na bohaterach zdjęcia.

Czemu światło? Sztuczne, czy naturalne? Oświetlenie stałe, czy błyskowe? Jak ten element wpływa na zdjęcie?

Fotografia – to malowanie światłem. Umiejętność wykorzystania, ustawienia się pod odpowiednim kątem do źródła światła, ustawienia lamp jest wiedzą jaką powinien posiadać każdy fotograf. Dzięki niej możemy uzyskać interesujący nas efekt, na który wszyscy powiedzą „wow, też chcę takie zdjęcie”.

W swojej pracy najczęściej korzystam ze światła dziennego, najlepiej modeluje i daje wyjątkowy efekt. Zdjęcia są naturalne, proste… Pamiętajmy, że nie nadaje się do każdego ujęcia, wtedy zdjęcia robię przy lampach błyskowych – mają najlepszą barwę w przeciwieństwie do lamp z oświetleniem stałym, a temperatura oświetlenia też ma ogromne znaczenie. Przy świetle naturalnym czasem warto wspomóc się odpowiednimi akcesoriami i lampą błyskową, wszystko zależy od sytuacji.

Wszystkiego o wykorzystywaniu odpowiedniego światła na zdjęciach można się nauczyć na kursach, z książek, z internetu. Ale należy pamiętać, że najważniejsze jest praktyka i uczenie się na własnych błędach i doświadczeniu. Wykonując multum zdjęć i dzięki aparatom cyfrowym możemy na bieżąco korygować ustawienia

Wyjątkowa chwila, jedna sekunda…

Kolejną ważną kwestią jest uchwycenie tej jednej chwili. Przed rozpoczęciem sesji zawsze staram się Was poznać, żeby zdjęcia pokazywały Was, Wasze emocje. To jest czasem dosłownie 1 sekunda. Aparat musi być cały czas w gotowości. Prawda jest taka, że w czasach fotografii cyfrowej i możliwości robienia tysiąca zdjęć jest to łatwiejsze. Jednak tylko teoretycznie, podczas sesji staram się by atmosfera była luźna i byście się nie krępowali. Wtedy łatwiej o ten wyjątkowy, naturalny i szczery moment. Łatwo się mówi, gdy współpracuję z osobami dorosłymi, aa jak z dziećmi. Tutaj akcja jest błyskawiczna, każda sekunda jest ważna. Często się trzeba mocno napocić, by Maleństwo chętnie współpracowało. Najlepsze w fotografii dziecięcej jest to, że dzieci nie potrafią udawać, każdy uśmiech jest szczery, każdy ruch… Po sesji rodzice i ja jesteśmy zmęczeni, a dzieciaczek wsiada do samochodu i od razu zasypia.

Światło, umiejętność uchwycenia tej chwili oraz trochę szczęścia – to właśnie jest najważniejsze w fotografii !!!

Dziękuję, że dobrnęliście do końca. Zapraszam do mojego portfolio:

Najważniejsze aspekty w fotografii

Robienie świetnych zdjęć to trudna sztuka, która wymaga ciągłych i regularnych ćwiczeń. Jesteś jednak w stanie opanować ją do perfekcji, o ile tylko weźmiesz się do pracy i zrobisz to mądrze, czyli zaczniesz od podstaw. Najpierw przygotuj sobie solidne zaplecze teoretyczne, a dopiero potem przejdź do praktyki. Na początek najważniejsze aspekty w fotografii. Jest ich kilka i koniecznie musisz je zapamiętać, a jeśli obawiasz się, że coś możesz potem pominąć, najlepiej zapisz je sobie na kartce lub w specjalnym notesie do nauki.

Najważniejsze aspekty w fotografii

Fotografia wymaga bacznego obserwowania otoczenia. Musisz nie tylko widzieć. Powinieneś potrafić uchwycić konkretne sytuacje, osoby czy krajobrazy na zdjęciu, do czego niezbędne jest zmienianie punktu widzenia. Nie możesz fotografować wyłącznie w tej samej pozycji. Na pewno nieraz widziałeś profesjonalnych fotografów, którzy przybierali dziwne pozy, kładli się na środku pola w środku nocy czy kucali przy dziecku, by jak najlepiej ukazać to, co sami dostrzegli. Sam musisz to robić. Kombinuj i nie bój się zmian. Jeżeli chcesz wykonać portret, najlepiej będzie, gdy wybrany obiekt sfotografujesz nieco od dołu, czyli kucniesz lub się pochylisz. W przypadku fotografowania niemowląt będziesz musiał nawet położyć się na ziemi. Zawsze myśl i próbuj ustalić, z jakiej wysokości wybrane miejsce bądź obiekt będzie prezentować się najlepiej. Jest to szczególnie ważne w przypadku wykonywania zdjęć produktowych oraz tworzenia portretów.

Główny punkt zdjęcia

Musisz też ustalić, jaki element będzie tym głównym punktem twojego zdjęcia. Jeszcze zanim weźmiesz aparat do rąk, przygotuj odpowiednio otoczenie. Sam stwórz właściwe tło. Fotografując konkretny przedmiot (np. kamień, kosz z owocami czy jakąś osobę), musisz oczyścić otoczenie ze zbędnych przedmiotów, by nie odciągały one uwagi od najważniejszego elementu zdjęcia. Oczywiście w niektórych przypadkach chaos jest jak najbardziej wskazany. Czasem te najpiękniejsze zdjęcia na pierwszy rzut oka wyglądają na zupełnie przypadkowe, ale wiedz, że są one efektem żmudnych i długotrwałych przygotowań. Musisz sam ustalić, co będzie dla ciebie najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli natomiast posiadasz nieco bardziej specjalistyczny aparat, możesz ustawić w nim efekt rozmytego tła, by wyostrzyć główny element zdjęcia. Nie przesadzaj jednak z tym efektem. Sprawdza się on bardzo dobrze w przypadku portretów, ale już przy krajobrazach może zabrać fotografii jej urok. Zawsze możesz też spróbować ustawić się nieco dalej. Dzięki temu główny obiekt sam się lekko wyostrzy, a zdjęcie pozostanie naturalne i nieprzesadzone.

Oczywiście nie są to wszystkie najważniejsze aspekty w fotografii. Jest ich dużo więcej i na pewno stopniowo będziesz je odkrywać, o ile tylko sobie na to pozwolisz. Musisz po prostu się uczyć. Wykorzystuj każdą wolną chwilę na zgłębianie wiedzy na temat fotografii. Korzystaj z różnych źródeł informacji, sięgaj po specjalistyczne podręczniki i rozmawiaj z bardziej doświadczonymi fotografami. Każda dodatkowa rada może ci się przydać.

Leave a Comment