Najlepszy aparat do portretów

Jaki obiektyw do portretów, a jaki do krajobrazów?

Jaki obiektyw do portretów wybrać?

Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy lepszy będzie obiektyw stałoogniskowy czy popularny zoom. W przypadku fotografowania ludzi lepiej wybrać szkło o stałej ogniskowej. Dlaczego?

Takie konstrukcje przede wszystkim oferują ostrzejszy obraz, ale również pozwalają uzyskanie na bardzo małej głębi ostrości dzięki zastosowaniu przysłony f/1,2, f/1,4, czy f/1,8. W ten sposób można idealnie odciąć fotografowany obiekt od tła. Dodatkowo więcej światła wpadającego do obiektywu do portretów oznacza, że zdecydowanie łatwiej będzie robić zdjęcia w słabych warunkach oświetleniowych.

Jaka ogniskowa obiektywu będzie najlepszym wyborem? Do portretów świetnie sprawdzają się obiektywy 50 mm, 85 mm, 105 mm, a nawet 135 mm. Im dłuższa ogniskowa, tym dalej będzie trzeba stanąć od osoby, którą fotografujemy. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i potrzeb.

Warto pamiętać, że w przypadku aparatów z matrycą APSC ogniskową należy pomnożyć przez współczynnik 1,4 lub 1,6 w zależności od marki aparatu. To powoduje, że ogniskowa będzie nieco dłuższa.

Przeczytaj również, jak wybrać lustrzankę dla początkujących.

Oto najlepsze obiektywy do portretów, jakimi fotografowaliśmy

Praktycznie każdy z nas robi portrety. Różni nas jednak podejście do tego rodzaju fotografii – jedni z nas fotografują na ulicy, inni w studiu. Bez względu jednak na sposób, w jaki uprawiamy fotografię – łączy nas jedno - fotografujemy ludzi. Z jakich obiektywów korzystamy? O swoich typach opowiadają Jakub Kaźmierczyk, Michał „Massa" Mąsior oraz Marcin Watemborski.

Portret gości praktycznie w każdej dziedzinie fotografii: dokumencie, reportażu, modzie, fotografii artystycznej czy nawet fotografii użytkowej. My, osoby tworzące Fotoblogię, uprawiamy różne gatunki obrazowania. Kuba lubuje się w fotografii użytkowej i portretach, „Massa" fotografuje modę, a Marcin umiłował fotografię artystyczną. Ze względu na różnice w naszych podejściach – każdy z nas fotografuje innym sprzętem. Poniżej dzielimy się z Wami naszymi spostrzeżeniami i uwagami dotyczącymi naszych ulubionych szkieł portretowych.

Nie ma jednej słusznej ogniskowej do portretu

Może zacznijmy od samej ogniskowej. Dla mnie nie ma jedynej słusznej do portretu. Zrobiłem całe mnóstwo szerszych portretów ogniskową 35 mm, nieco bliższych, szkłami o ogniskowej 50 mm, natomiast do wąskiego, typowego portretu, lubię sięgać po ogniskową 85 mm. Wszystko, co powyżej tej ogniskowej, jest już dla mnie za długie, chyba że mówimy o ciasnym portrecie studyjnym. Wtedy lubię sięgnąć po magiczne szkło Olympus M.Zuiko Digital 75 mm f/1.8 ED. Jeśli jednak miałbym wybrać jedną ogniskową, pewnie postawiłbym na obiektyw 85 mm. Całą postać też da się nim sfotografować, a przy bliskich portretach nie trzeba martwić się o przerysowania.

Dostając pytanie o jeden, konkretny model obiektywu, wybieram szkło ze stajni Zeissa, a konkretnie model Batis 85 mm f/1.8. Doskonale pamiętam, kiedy dostałem je do testów przed wylotem do Dubaju. Po pierwszych zdjęciach z Karoliną wiedziałem już, że muszę mieć to szkło. Za co je pokochałem? To przede wszystkim obiektyw, który rysuje tak, jak lubię, czyli po niemiecku. Bokeh jest dość twardy, typowo zeissowski, ale nienachalny. Do tego Batis jest piekielnie ostry od w pełni otwartej przysłony.

[ 1 / 7 ]

Przechodząc z Canona i szkieł 85 mm f/1.8 oraz 85 mm f/1.2L, zawsze byłem przyzwyczajony, że trzeba je przymknąć, żeby były używalne. W Zeissie takiego problemu nie ma. Kiedy biorę go na zdjęcia, zawsze pracuję na otwartej przysłonie. Może to głupie, ale uwielbiam rzeczy, które podobają mi się z wyglądu, więc Batis ma wszystko, czego oczekuję od sprzętu fotograficznego. Jest niesamowicie dobrą maszyną, pięknie rysuje, a do tego świetnie wygląda.

Słowo „portretówka" to już przeżytek

Podręczniki, z którymi stawiałem pierwsze kroki, mówiły, że do portretów używa się obiektywów o ogniskowych 100-135 mm. Kilka lat później Canon wprowadził 85-tkę f/1.2, jako ulubioną ogniskową fotografów mody, szybko jednak zaczęto o nim mówić jako o obiektywie przeznaczonym do portretu. Jasne jest, że mówiąc „portretówka” chodzi o obiektyw o takiej ogniskowej, która gwarantuje dobre odwzorowanie twarzy, a zarazem sprawia, że fotografowana osoba pozostaje w strefie komfortu. Jednak jeśli sytuacja wymaga użycia szerokiego kąta, to czy obiektyw 35 mm nie może być "portretówką"? Albo 28-ka? Myślę, że może. Oczywiście zwyczajowo używamy określenia "portretówka" na obiektywy umiarkowanie wąskokątne, jednak szczególnie w dobie wolności twórczej ta nazwa wydaje się być swego rodzaju przeżytkiem.

[ 1 / 7 ]

Mój kolega kupił sobie kiedyś 135-tkę do pełnoklatkowego Canona, postanowił ją od razu przetestować, zaciągnął mnie w, jego zdaniem, interesujący plener, żeby przestrzelić swoją nowość. Efekt tego był taki, że moja dość okrągła twarz stała się naleśnikiem. W tym wypadku wziął sobie kiepskiego modela lub bardziej jednak kiepski obiektyw do konkretnego człowieka…. To trochę tak, jakby na koncert Pearl Jamu wybrać się w klasycznie skrojonym garniturze, albo do filharmonii przyjść w ładnym swetrze. Za każdym razem świetne ciuchy, tylko niedobrane do okazji. Inaczej będziemy fotografować prezesa, inaczej clowna. Choć i tak wszystko będzie uzależnione od pomysłu.

W portretach skupiam się mocniej na świetle niż sprzęcie. Najwygodniej jednak pracuje mi się klasycznym standardem - 50 mm, dla pełnej klatki. Korzystając ze średnich formatów, wybieram najczęściej szkła 70-80 mm. Warto zaznaczyć, że sposób odwzorowania 70-tki dla matrycy 33 x 44 mm jest różny od 50-tki dla 24 x 36 mm. W kadrze mieści się podobnie dużo elementów, jednak odwzorowanie 70-tki będzie takie jak w 70 mm dla klasycznej pełnej klatki. To wszystko pozwala mi patrzeć przez wizjer w sposób zbliżony do rzeczywistego. Czasem sytuacja wymaga wydłużenia ogniskowej. Szczególnie kiedy modelka/model nie czuje się dobrze z moim obiektywem przed jej/jego nosem. Zdarza mi się jednak pracować także i 28-ką. Choć wówczas bardziej chodzi o zakłamanie rzeczywistych proporcji.

W fotografii portretowej trudno jest mówić o „odpowiednim szkle”

Jak zauważył Massa – czasem 28-ka albo 35-tka wygra z 85-tką, klasycznie uznawaną za królową portretu. Wszystko zależy od tego, co chcemy osiągnąć – jak chcemy pokazać naszego bohatera czy chcemy go odciąć od tła, jak chcemy skompresować otoczenie i ile go pokazać.

Na jakimś etapie fotografowania szukałem „idealnej portretówki” - sprawdzałem różne szkła od Canona EF 50 mm f/1.4, przez EF 28mm f/1.8, EF 85 mm f/1.8 po 85 mm f/1.2 oraz, 100 mm f/2.8 Macro oraz EF 135 mm f/2.0. Każdy z obiektywów cechował się kompletnie innymi parametrami – w jednym miałem dobrze pokazane tło, w innym „beczkowatość” sprawiała, że był wyjątkowy. Jednak najbardziej do gustu przypadła mi 135-tka. To szkło jest ostre od pełnej dziury, pozwala na osiągnięcie bardzo filmowej kompresji otoczenia i oglądając zdjęcia przykładowe z tego szkła, wyobrażałem sobie, jak wyglądałyby w proporcjach Panavision. Rozmycie tła jest cudowne, ponadto obiektyw świetnie leży w rękach. To chyba najczęściej używane przeze mnie szkło na cyfrze.

[ 1 / 5 ]

Ze względu na moje umiłowanie do Canona EF 135 mm f/2.0 L USM na „pełnej klatce” doszło do tego, że pokusiłem się o szkło Carl Zeiss Jena 180 mm f/2.8 do mojego Pentacona Six. Po przeliczeniu ogniskowej z formatu 6x6 cm na 35 mm daje to ekwiwalent około 100 mm. Te 35 mm to jednak spora różnica, ale 180-tka była najdłuższym szkłem, jakie udało mi się dorwać. Dodatkowo – trafiłem na bardzo tanią sztukę na portalu aukcyjnym, więc niespecjalnie się nad tym zastanawiałem. Jestem piekielnie zadowolony z efektów. Oprócz tego często korzystam również z obiektywu Carl Zeiss Jena 120 mm f/2.8 (ekwiwalent 66 mm dla małego obrazka), który cechuje się dość ostrym bokehem, aczkolwiek miło się go używa.

[ 1 / 5 ]

Najlepszy aparat do portretów

Jaki jest najlepszy aparat do portretów? To zależy od tego, czego szukasz! Świetne aparaty do portretów można znaleźć w każdym sektorze rynku, od pełnoklatkowych profesjonalnych lustrzanek cyfrowych po skromne aparaty do codziennych smartfonów i wszędzie pomiędzy. Jeśli jesteś zainteresowany robieniem portretów, znajdziesz aparat, który idealnie do Ciebie pasuje. To tylko kwestia znalezienia go.

Jest kilka rzeczy, o których należy pomyśleć, rozważając najlepszy aparat do portretów, jeśli naprawdę zależy Ci na uzyskaniu najlepszych zdjęć.

Wspaniałe portrety często mają ostry przedmiot główny, a tło jest artystycznie rozmyte. Nazywa się to małą głębią ostrości; to coś, co można osiągnąć w oprogramowaniu z wieloma telefonami komórkowymi (poszukaj opcji „Tryb portretowy” w ustawieniach aparatu), ale nic nie przebije wyglądu, jaki uzyskasz z dedykowanego aparatu cyfrowego, co spowoduje, że plik będzie działał znacznie lepiej do powiększania i drukowania.

Lustrzanki cyfrowe i aparaty bezlusterkowe są głównymi pretendentami do doskonałej fotografii portretowej, ale pamiętaj, że do tego potrzebny będzie także obiektyw. Na początku możesz pracować z dostarczonym obiektywem kitowym, ale jeśli poważnie myślisz o fotografowaniu ludzi, rozsądnym pomysłem jest zainwestowanie w dedykowany obiektyw portretowy. Na poniższej liście zamieściliśmy zalecenia dotyczące obiektywów dla każdego z naszych aparatów, jeśli są one istotne, ale możesz również zapoznać się z naszymi dedykowanymi przewodnikami po obiektywach, jeśli chcesz poznać więcej opcji.

• To najlepsze obiektywy portretowe do aparatów Nikon

• Wybieramy najlepsze obiektywy portretowe do aparatów Canon

• Mamy do czynienia z najlepszymi obiektywami 85 mm do portretów

Ogólna zasada mówi, że teleobiektyw średniej długości działa dobrze, ponieważ schlebia rysom fotografowanego obiektu, zapewniając przyjemny wygląd. Chcesz także dużego maksymalnego otworu przysłony, aby stworzyć to pomysłowe rozmycie z małej głębi ostrości - preferowane jest posiadanie przynajmniej f / 2, chociaż jeśli możesz uzyskać f / 1.8 lub f / 1.4, a nawet f / 1.2, tym lepiej.

• Wskazówki dotyczące fotografowania noworodków

Zebraliśmy ten przewodnik, aby pomóc Ci poruszać się po świecie aparatów do robienia portretów, a dla ułatwienia podzieliliśmy go na sekcje - smartfony do portretów, początkowe aparaty portretowe i profesjonalne aparaty portretowe.

Dlaczego wybraliśmy nasze ulubione smartfony do zdjęć portretowych? To dobry wybór dla tych, którzy nie mają możliwości lub budżetu na zakup dedykowanego aparatu. Najlepsze smartfony będą miały wyrafinowane ustawienia aparatu, a także będą miały specjalne tryby „Portret”, które symulują wygląd drogiej kombinacji aparatu i obiektywu. Jeśli masz ograniczony budżet lub naprawdę interesuje Cię udostępnianie zdjęć na Instagramie lub w podobnym miejscu, to jest najlepszy wybór.

Najlepsze początkowe aparaty portretowe to mieszanka lustrzanek cyfrowych, aparatów bezlusterkowych i kompaktów. Podczas tworzenia naszych propozycji wzięliśmy pod uwagę wszystko, w tym jakość obrazu, łatwość obsługi i cenę, więc powinno być coś dla Ciebie.

Na koniec dołączyliśmy również wybór droższych aparatów, które są najlepszym wyborem dla ekspertów i doświadczonych fotografów poszukujących narzędzia do wykonywania profesjonalnych portretów. To jedne z najlepszych dostępnych obecnie kamer - i są odpowiednio wycenione.

Możesz kliknąć menu nawigacji poniżej, aby przejść bezpośrednio do wybranej sekcji.

Najlepszy aparat do portretów w 2022-2023 roku

Smartfony do portretów

1. Samsung S10 +

Wydajny smartfon z Androidem i świetnymi opcjami portretów

Rodzaj: Telefon z aparatem | Aparaty: 12 MP + 16 MP + 12 MP | Soczewki: f / 1,5–2,4 (główny obiektyw z podwójną przysłoną), superszerokokątny obiektyw f / 2,2, teleobiektyw f / 2,4 | Ekran: 6,4-calowy, QuadHD + Dynamic AMOLED

+ Konfiguracja aparatu z trzema obiektywami

+ Dedykowany tryb portretowy

+ Fantastyczny ekran

- Nieatrakcyjna skórka Androida firmy Samsung

O wyborze odpowiedniego smartfona dla fanów fotografii można wiele powiedzieć. Samsung S10 + to obecnie nasz najlepszy wybór na Androida, dzięki pięknemu ekranowi o wysokiej rozdzielczości, elastycznej aplikacji aparatu (która może nawet nagrywać pliki w formacie RAW) i elastyczności z rozszerzaniem pamięci. Natywna aplikacja aparatu ma dedykowany tryb rozmytego tła (zwany Live Focus), który jest szczególnie przydatny w przypadku portretów, dając dość przekonujące efekty. Ogólnie rzecz biorąc, S10 + jest dobrym zamiennikiem starego aparatu kompaktowego i jako coś, co zawsze będziesz mieć przy sobie, idealny do improwizowanych zdjęć portretowych.

Recenzja Samsung S10 +

2. Apple iPhone 11 Pro

Ulepszony tryb portretowy doskonale nadaje się do zdjęć społecznościowych rodziny i przyjaciół

Rodzaj: Telefon z aparatem | Aparaty: 12 Mpix x 3 | Soczewki: obiektyw główny f / 1,8 (odpowiednik 26 mm), teleobiektyw f / 2,0 (odpowiednik 52 mm), obiektyw superszerokokątny f / 2,4 (odpowiednik 13 mm) | Ekran: 5,8-calowy (Pro) lub 6,5-calowy (Pro Max) Super Retina XDR

+ Najlepszy w historii aparat iPhone'a

+ Konfiguracja z trzema obiektywami

+ Ulepszony tryb portretowy

- Kosztowny

Jeśli bardziej interesuje Cię Apple niż Android, na pewno nie będziesz rozczarowany iPhonem 11 Pro. Najlepsza jak dotąd jakość obrazu z iPhone'a - a także najbardziej elastyczna konfiguracja obiektywu - miłośnicy portretów z przyjemnością zobaczą ulepszony tryb portretowy, który jest teraz lepiej wyposażony do rozpoznawania obiektów - czy to ludzi, czy nie. Chociaż nie na równi ze zdjęciami wykonanymi lustrzanką cyfrową lub CSC, obrazy z trybu portretowego świetnie wyglądają na Instagramie lub innych portalach społecznościowych. W przypadku iPhone'a 11 Pro należy wziąć pod uwagę kilka wad - nie ma trybu zaawansowanego, profesjonalnego ani ręcznego dla aparatu, ale pomyśl o tym jak o dobrze działającym trybie „wyceluj i fotografuj” i jesteś złoty.

Recenzja Apple iPhone 11 Pro Max

Początkowe aparaty portretowe

3. Nikon D3500

Jeśli szukasz swojej pierwszej lustrzanki cyfrowej, ten podstawowy aparat to doskonały wybór

Rodzaj: DSLR | Czujnik: 24,2 MP APS-C CMOS | Mocowanie obiektywu: Nikon F | Autofokus: Wykrywanie fazy | Wizjer: Wizjer optyczny z 95% pokryciem | Ekran: 3,2-calowy, w pełni przegubowy wyświetlacz LCD TFT o rozdzielczości 1037 tys. Punktów | Poziom użytkownika: Początkujący

+ Świetna jakość

+ Pomocny tryb dla początkujących

+ Szeroka gama soczewek

- Wizjer nie wyświetla 100%

- Powolny autofokus w trybie podglądu na żywo

Jeśli myślisz o zakupie swojego pierwszego „prawdziwego” aparatu, jest bardzo prawdopodobne, że nie będziesz chciał wyskoczyć na coś niezwykle kosztownego. Nikon D3500 idealnie nadaje się jako pierwszy aparat dla osób o stosunkowo ograniczonych możliwościach. Dzięki pomocnemu trybowi przewodnika, który pomaga zrozumieć, jak to wszystko działa, jest to aparat, z którym możesz się uczyć i rozwijać. Zwykle będzie dostarczany z zestawem obiektywu 18-55 mm f / 3,5-5,6, ale jeśli możesz znaleźć trochę dodatkowego budżetu, dość niedrogi obiektyw 50 mm (patrz poniżej) zapewni Twoim portretom dodatkową przewagę, której szukałeś .

Recenzja Nikon D3500

Zalecany obiektyw portretowy: Nikon AF-S 50mm f / 1.8G to (dość) tania i wesoła „fajna pięćdziesiątka”, która jest odpowiednikiem obiektywu 75 mm w aparacie pełnoklatkowym, a więc prawie idealna do portretów i zapewni doskonałe rezultaty przy ograniczonym budżet.

4. Canon EOS Rebel SL3 / EOS 250D

Lustrzanka cyfrowa dla początkujących ze wszystkim, czego potrzebujesz, aby zacząć robić portrety

Rodzaj: DSLR | Czujnik: 24,1 MP APS-C CMOS | Mocowanie obiektywu: Canon EF-S | Autofokus: Wykrywanie fazy (przez wizjer) | Wizjer: Wizjer optyczny, pokrycie 95% | Ekran: 3,2-calowy, odchylany, dotykowy wyświetlacz LCD TFT o rozdzielczości 1040 tys. Punktów | Poziom użytkownika: Początkujący

+ Dobra jakość

+ Szeroka gama akcesoriów i soczewek

+ W pełni przegubowy ekran dotykowy

- Przeciętny obiektyw z zestawu

Kolejny świetny pretendent, jeśli szukasz swojej pierwszej lustrzanki cyfrowej, Rebel SL3 (znany w Europie jako EOS 250D) jest wystarczająco mały, aby być aparatem podróżnym, a jednocześnie ma wystarczająco dużo miejsca na przyciski i pokrętła, aby były dobrze rozmieszczone. Jako model dla początkujących jest to dobry aparat do doskonalenia umiejętności podczas nauki, a firma Canon oferuje szeroki ekosystem akcesoriów, które można ulepszać. Dla miłośników autoportretów (inaczej selfie) dostępny jest w pełni przegubowy ekran dotykowy, który jest skierowany do przodu, aby zapewnić idealne kadrowanie. Obiektyw kitowy dostarczony z aparatem Canon EOS 250D jest dobry na początek - ale jeśli poważnie myślisz o swoich portretach, prawdopodobnie okaże się, że chcesz ulepszyć coś z szerokim otworem i długą ogniskową (patrz poniżej) .

• Recenzja Canon EOS Rebel SL3 / EOS 250D

Zalecany obiektyw portretowy:

Canon EF 50 mm f / 1.8 STM jest obecnie dostępny w kusząco niskich cenach, a ten obiektyw 50 mm jest odpowiednikiem obiektywu 75 mm w tym aparacie Canon w formacie APS-C.

5. Sony A6100

Przyjazny dla początkujących bezlusterkowiec to część stale rozwijającego się systemu Sony

Rodzaj: Bezlusterkowe | Czujnik: 24,2-megapikselowy przetwornik APS-C Exmor CMOS | Mocowanie obiektywu: Sony E | Autofokus: Szybki hybrydowy AF | Wizjer: Wizjer elektroniczny 1,44 tys. Punktów | Ekran: 3,0-calowy, odchylany, dotykowy wyświetlacz LCD TFT o rozdzielczości 921 tys. Punktów | Poziom użytkownika: Początkujący

+ Świetna jakość

+ Eye AF

+ Szeroka gama soczewek natywnych

- W dotyku plasticky

- Starsze A6000 jest znacznie tańsze

Niezwykle popularny aparat Sony A6000 okazał się wielkim sprzedawcą, do tego stopnia, że ​​od tego czasu firma Sony znacznie rozszerzyła asortyment, obejmując wiele różnych aparatów w różnych przedziałach cenowych. Przekażemy naszą rekomendację A6100: zachowuje wiele funkcji, które były popularne w oryginale, ewoluując po drodze. Dla miłośników portretów świetną nową funkcją jest dodanie śledzenia autofokusa w czasie rzeczywistym i Eye AF. Kamera może automatycznie wykryć, kiedy widzi oko, i zapewnić, że jest tak ostry, jak to tylko możliwe. Działa zarówno na ludzi, jak i na zwierzęta (zwierzęta), więc cała rodzina może spodziewać się doskonałych portretów. Z drugiej strony, A6100 ma nieco plastyczny wygląd i chociaż jest znacznie lepszy w wideo, niewiele się zmieniło dla fotografów od czasów A6000.

• Recenzja Sony A6100

Zalecany obiektyw portretowy: Sony FE 50 mm f / 1.8 OSS to niedrogi dodatek do Twojej torby, ponieważ obiektyw 50 mm zastosowany w A6100 zapewnia odpowiedni do portretów odpowiednik 75 mm.

6. Panasonic Lumix G100

Lekki, wszechstronny aparat Panasonic to idealne rozwiązanie do portretów

Rodzaj: Bezlusterkowe | Czujnik: 20,3 MP Cztery Trzecie MOS na żywo | Mocowanie obiektywu: Mikro Cztery Trzecie | Autofokus: Kontrast AF | Wizjer: Wyszukiwarka OLED Live View o rozdzielczości 3690 tys. Punktów | Ekran: 3,0-calowy, w pełni przegubowy dotykowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1840 tys. Punktów | Poziom użytkownika: Pośredni

+ Świetny rozmiar i ergonomia

+ Mnóstwo soczewek

+ 4K Photo jest przydatne

- Mniejszy czujnik MFT

- Brak stabilizacji w ciele

Panasonic i system Mikro Cztery Trzecie od dawna są w bezlusterkowcu, więc chociaż w tym systemie dostajesz mniejszy czujnik, drugą stroną jest to, że masz absolutnie mnóstwo obiektywów do wyboru - nie tylko tych wyprodukowanych przez Panasonic, ale też Olympus. Lumix G100 to jeden z najnowszych bezlusterkowych aparatów firmy Panasonic, który jest pełen wspaniałych funkcji wideo, które pomagają również w jego możliwościach fotografowania, takich jak 4K Photo, które pozwala użytkownikowi wyodrębnić zdjęcia 8 MP z materiału 4K nagranego w 30p, skutecznie dając ci zdjęcia liczba klatek na sekundę 30 klatek na sekundę. Już nie zrujnuje idealnego strzału lekkie mrugnięcie lub niewielki ruch głową! G100 został również zaprojektowany z bardziej tradycyjną obudową aparatu, dzięki czemu jest przyjemniejszy w użyciu niż niektóre tańsze bezlusterkowe aparaty bezlusterkowe, które mogą być pudełkowe i plastyczne. Super lekki, ale przyjemnie wyrafinowany aparat G100 to doskonały wybór dla twórców portretów.

Zalecany obiektyw portretowy: Olympus M.Zuiko 45 mm f / 1.8 jest odpowiednikiem obiektywu 90 mm w aparacie pełnoklatkowym i ma również dużą maksymalną przysłonę f / 1.8.

7. Canon PowerShot G1 X Mark III

DSLR w kieszeni? Ten miniaturowy cud to doskonały wybór do portretów

Rodzaj: Kompaktowy | Czujnik: 24,2 MP APS-C CMOS | Obiektyw: 3-krotny zoom, odpowiednik 24 - 72 mm, f / 2,8-f / 5,6 | Autofokus: Dual Pixel CMOS AF | Wizjer: 0,39-calowy wyświetlacz OLED 2369 tys. Punktów | Ekran: 3,0-calowy, w pełni przegubowy dotykowy wyświetlacz LCD TFT o rozdzielczości 1040 tys. Punktów | Poziom użytkownika: Entuzjasta

+ Duży czujnik rozmiaru APS-C

+ Ultra przenośny

+ Obiektyw o szerokim otworze przysłony

- Ograniczony zakres zoomu

Jeśli szukasz czegoś, co możesz wykorzystać do szerokiej gamy tematów, co daje doskonałe, szczegółowe obrazy i które idealnie pasuje do Twojego życia, to warto pomyśleć o Canonie G1X Mark III. Pomimo tego, że jest tak mały, że mieści się w dużej kieszeni, jest wyposażony w czujnik rozmiaru APS-C, tego samego rozmiaru, który można znaleźć w wielu lustrzankach cyfrowych. Do portretów dostępny jest stały obiektyw o szerokim otworze przysłony, który umożliwia rozmycie tła. Dość ograniczony zakres obiektywów jest tutaj wadą, ale nadal będziesz w stanie uchwycić wspaniałe chwile rodzinne, portrety z wakacji i nie tylko bez kłopotów z nieporęcznym sprzętem lub wymianą obiektywów.

Recenzja Canon PowerShot G1 X Mark III

Eksperckie aparaty portretowe

8. Nikon Z 7

Pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy o wysokiej rozdzielczości doskonale nadaje się do portretów najwyższej jakości w ruchu

Rodzaj: Bezlusterkowe | Czujnik: Pełnoklatkowa matryca CMOS 45,7 MP | Mocowanie obiektywu: Nikon Z | Autofokus: Hybrydowy AF z detekcją fazy / kontrastem | Wizjer: 0,5-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 3690 tys. Punktów | Ekran: Odchylany, dotykowy wyświetlacz LCD TFT o przekątnej 3,2 cala i rozdzielczości 2100 tys. Punktów | Poziom użytkownika: Ekspert

+ Świetna obsługa

+ Wizjer o wysokiej rozdzielczości

+ Eye-AF

- Kosztowny

- Jak dotąd ograniczony zasięg obiektywu

Fantastyczny, pełnoklatkowy, kompaktowy aparat systemowy firmy Nikon to świetne, wszechstronne urządzenie, które sprawdza się w wielu różnych sytuacjach. Jednak wybraliśmy go do portretów dzięki wielu szczególnie atrakcyjnym funkcjom. Po pierwsze, ten pełnoklatkowy sensor o rozdzielczości 45,7 megapikseli może zapewnić zarówno bardzo ostry pierwszy plan, jak i dobry zakres dla ładnie rozmytego tła. Po drugie, dzięki funkcji Eye AF możesz zadbać o to, aby najważniejsza część obiektu była ostra, co pozwoli Ci skupić się głównie na kompozycji. Będąc stosunkowo nowym systemem, seria Z firmy Nikon nie obejmuje szerokiej gamy natywnej optyki, ale to, co już jest dostępne, jest fantastycznie ostre. Co więcej, możesz także używać dowolnych istniejących obiektywów firmy Nikon do lustrzanek cyfrowych za pośrednictwem opcjonalnego adaptera.

• Recenzja Nikon Z 7

Zalecany obiektyw portretowy: Nikkor Z 85mm f / 1.8 S to jasny stałoogniskowy obiektyw do pochlebnych, ale ostrych portretów.

9. Fujifilm X-T4

Jeden z najlepszych bezlusterkowców APS-C, pełen uroku retro

Rodzaj: Bezlusterkowe | Czujnik: 26,1 MP APS-C X-Trans CMOS | Autofokus: Inteligentny hybrydowy AF | Wizjer: 0,5-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 3,69 mln punktów | Ekran: Odchylany, trójosiowy ekran dotykowy o przekątnej 3,0 cala i 1,62 mln punktów | Poziom użytkownika: Ekspert

+ Świetny wygląd i obsługa

+ Dobry zasięg obiektywu

+ Fantastyczny wizjer

- Dość drogie

- Ten sam czujnik co X-T3

W przypadku dobrze wyglądających aparatów, które mają technologię pasującą do ich wyglądu, nie można uzyskać nic lepszego niż oszałamiająca seria Fujifilm X. Flagowym arcydziełem tej serii jest obecnie X-T4, który łączy zwycięską kombinację wyrafinowanego czujnika X-Trans i fajnego stylu retro oraz dodaje najnowsze funkcje, takie jak stabilizacja obrazu w korpusie. Aparaty Fujifilm cieszą się opinią producentów wspaniałych obrazów od momentu naciśnięcia spustu migawki, a X-T4 jest tego świetnym przykładem. Jeśli podoba Ci się wygląd X-T4, ale masz bardziej ograniczony budżet, zalecamy rozważenie X-T30, który jest odchudzoną, bardziej przystępną cenowo wersją X-T3 firmy Fujifilm (miejmy nadzieję, że otrzymamy X-T40 już za długo!).

• Recenzja Fujifilm X-T4

Zalecany obiektyw portretowy: Fujifilm XF 50mm f / 2 WR to niedrogi obiektyw z serii „f2” firmy Fujifilm, który przeniesie Twoje portrety na wyższy poziom. Wypróbuj obiektyw Fujifilm Fujinon 56mm f / 1.2, jeśli masz większy budżet.

10. Sony A7R IV

Ten pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy o ultrawysokiej rozdzielczości zapewnia szczegóły

Rodzaj: Bezlusterkowe | Czujnik: Pełnoklatkowy przetwornik CMOS Exmor R 61 MP | Mocowanie obiektywu: Sony FE | Autofokus: Szybki hybrydowy autofokus z funkcją Eye AF | Wizjer: 0,5-calowy wyświetlacz OLED 5,76 tys. Punktów | Ekran: 3,0-calowy, odchylany, dotykowy wyświetlacz LCD TFT z 1440 tys. Punktów | Poziom użytkownika: Ekspert

+ Czujnik o bardzo wysokiej rozdzielczości

+ Doskonały zasięg soczewki

+ Eye AF

- Wysoka cena

Jeśli szukasz możliwie największej szczegółowości, nie szukaj dalej niż Sony A7R IV. Dzięki imponującej 61-megapikselowej matrycy jest idealnym wyborem dla tych, którzy preferują portrety. Jesteśmy również wielkimi fanami funkcji Sony Eye AF, która rozpoznaje nie tylko ludzkie oczy, ale także oczy zwierząt - idealna do wszystkich portretów zwierząt. Sony jest najdłużej w pełnoklatkowej grze bezlusterkowej, więc jej oferta obiektywów jest najszersza, a niektóre oszałamiająco ostre obiektywy G-master wyniosą Twoje portrety na wyższy poziom. Inne fantastyczne funkcje obejmują wizjer o bardzo wysokiej rozdzielczości i przydatny odchylany ekran dotykowy.

• Recenzja Sony A7R IV

Zalecany obiektyw portretowy: Obiektyw Sony FE 85 mm f / 1,4 G Master to oszałamiający obiektyw portretowy, który jest idealnym partnerem dla matrycy o wysokiej rozdzielczości w A7R IV. Wypróbuj obiektyw Sony FE 85 mm f / 1.8, jeśli masz mniejszy budżet.

• Najlepszy obiektyw do portretów: najlepsze obiektywy 85 mm

• To są najlepsze lustrzanki cyfrowe do kupienia w tej chwili

• Podajemy dziś listę najlepszych aparatów bezlusterkowych do kupienia

• Próbujesz wybrać najlepszy telefon z aparatem? Pomagamy w wyborze!

Leave a Comment